Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Koniec pieśni

Fantasy bez flory i fauny

Według opisu na okładce „prawdopodobnie jedna z najlepszych powieści fantasy 2011 roku". Nie czytałam wszystkich książek z tego roku , ale muszę przyznać, że to naprawdę dobre fantasy. Tym bardziej cieszy, że rodzime. Jeśli ktoś lubi powieści, w których historia jest prowadzona dwuplanowo, w tym jedna z nich to świat arturiański, to książka zdecydowanie godna polecenia. Postaci są ciekawe, historia interesuje, wciąga i powoduje efekt „jeszcze tylko jednego rozdziału" oraz „szukam innych książek tego autora" (których niestety jeszcze nie ma).

Nie jest to książka idealna i do kanonu gatunku się nie wedrze: czasem akcja przyspiesza, by za chwilę właściwe z niewiadomych powodów stanąć znów w miejscu, niektóre sceny są jakby urwane przez nagły przeskok do drugiej rzeczywistości (być może autor chciał tu dać pole do popisu wyobraźni czytelnika). Najsłabszym momentem była dla mnie scena „wyjaśniająca", o co chodzi tym wszystkim bogom (trochę ich się pokazuje).

No i jest jedno większe „ale"... Posiadam wydanie pierwsze (nie wiem czy były kolejne) i muszę przyznać, że dawno nie miałam w rękach książki, która miałaby tyle błędów, np. do zamiast od, mała zamiast małą, powtórzeń słów typu: „nie-czasownik-nie". Mogę spokojnie powiedzieć, że statystycznie wyjdzie 1 taki błąd na 10 stron książki. Przyznam, że jest to denerwujące i pani Barbara Gąsiorowska, która widnieje pod słowem „Korekta" absolutnie się nie popisała...

Ogólnie: jestem zadowolona z lektury i polecam ją zwłaszcza osobom, które lubią fantasy, ale chciałyby spróbować jego nowej odsłony, niekoniecznie wypełnionej baśniową fauną. :)


Recenzent: Maria Bernaciak

Dwa światy. Jeden przedmiot, który zdecyduje o ich losach

Prawdopodobnie jedna z najlepszych powieści fantasy 2011 roku. 

Brytania, rok 537. Legendarny król Artur ginie w bitwie pod Kamlann. Atak Germanów rozpoczyna krwawą zagładę cywilizacji Brytów. Wśród wojennej zawieruchy wędruje Bedevir, rycerz i były giermek Artura. Wie, że ostatnią nadzieją Brytów jest torq - naszyjnik obdarzony niezwykłą mocą.

Współczesna Warszawa. Do psychologa Łukasza Klimkowskiego przychodzi Igi, zagubiony chłopak, prześladowany przez demony. Wkrótce dokona bestialskiego mordu, który trafi na pierwsze strony gazet. W jego rękach znajdzie się niezwykły naszyjnik.
Co się stanie, gdy skrzyżują się losy tych dwóch światów?Otwórz wrota do legendarnej krainy.

Wejdź w świat, którym rządzi stal mieczy i krwawe obrzędy druidów.
Poznaj koniec pieśni.