Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Hans Frank. Biografia generalnego gubernatora

Hans Frank pod lupą historyka

Z tym człowiekiem na pewno nie chcielibyście się przyjaźnić. Przecież to właśnie on od października 1939 roku krwawo rządził okupowaną Polską, zaś za siedzibę obrał sobie królewski Wawel, z którego uczynił prywatny folwark. Do księgarń trafił właśnie tom zatytułowany "Hans Frank.
Biografia generalnego gubernatora". Jej autorem jest Dieter Schenk, niemiecki prawnik, ekspolicjant i znany historyk reżimu narodowosocjalistycznego.

Lista grzechów i zbrodni, które Schenk wylicza Frankowi, jest wyjątkowo długa. Już na początku lat 20. trafił w szeregi NSDAP (jako doktor praw bronił nazistów przed monachijskimi sądami) i brał udział w jego słynnym puczu "piwnym". Po dojściu Hitlera do władzy został mianowany ministrem sprawiedliwości Bawarii i z polecenia Führera zajął się ujednolicaniem niemieckiego prawa.

Twarz zbrodniarza pokazał bez skupułów w Polsce: już w 1940 roku aprobował przedłożone mu plany zniszczenia Warszawy, w tym samym roku gorliwie utworzył getta dla Żydów (od 1942 roku wpierał Zagładę, obniżając np. racje dzienne chleba dla Żydów do 20 gramów), bez skrupułów podpisywał rozkazy rozstrzeliwań Polaków, a przy tym wszystkim kradł i rabował, co się tylko dało.

29 stycznia 1944 roku żołnierze AK dokonali nieudanego zamachu na Franka jadącego pociągiem do Lwowa. Wtedy cudem uniknął śmierci, ale dopadła go ona w nocy z 15 na 16 października 1946 roku, kiedy to w sali gimnastycznej norymberskiego więzienia kat sierżant John C. Woods powiesił go wraz z dziesięcioma innymi hitlerowcami. Miał wtedy 46 lat. Międzynarodowy Trybunał w Norymberdze uznał go za winnego zbrodni wojennych przeciw ludzkości. Nie ma grobu, jego zwłoki spłonęły w krematorium na cmentarzu Ostfriedhof.


Recenzent: Bożydar Brakoniecki

Pierwsza kompletna biografia hitlerowskiego władcy Polski.
15 października 1946 roku w norymberskim więzieniu stracono dziesięciu najbardziej znaczących ludzi Hitlera. Jednym z oskarżonych, który zawisł na szubienicy, był Hans Frank.
Książka Dietera Schenka to nie tylko biografia zbrodniarza wojennego. Jest opartym na wnikliwych badaniach portretem człowieka współtworzącego system totalitarny, hipokryty deklarującego wiarę w państwo prawa i świadomie podporządkowującego wymiar sprawiedliwości interesom zbrodniczego reżimu.
Niewinna młodość pochodzącego z prawniczej rodziny Hansa Franka, późniejsze uwielbienie dla Adolfa Hitlera, kariera w NSDAP i dojście do upragnionego celu - władzy. Konflikty z wyżej postawionymi prominentami i korupcja towarzyszyły absolutnym rządom w powierzonym mu przez Fuhrera Generalnym Gubernatorstwie. Na tym skrawku przedwojennej Rzeczypospolitej Hans Frank i jego rodzina urządzili sobie prywatny folwark.
Spojrzenie na historię Polski z innej perspektywy - perspektywy najeźdźcy - sprawia, że książka ta jest ważnym i cennym świadectwem okresu okupacji.