Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Dziewczyna, która kochała kamelie. Życie i legenda Marie Duplessis

Historia najsłynniejszej kurtyzany Europy i nie tylko...

Książka ta to z założenia biografia najsłynniejszej w historii kurtyzany. Niemniej można ją też odbierać jako monografię o życiu we Francji pierwszej połowy dziewiętnastego wieku. Na tle dziejów Alphonsine Plessis vel. Marie Duplessis przed oczami czytelnika przewijają się obrazki z różnych miejsc, migawki z życia różnych sfer społecznych ojczyzny „Damy kameliowej". Począwszy od dzieciństwa w normandzkiej wiosce, pełnej wszechobecnych plotek, fałszywej dyskrecji podlanej suto alkoholem. Potem wraz z dojrzewającą bohaterką przenosimy się w środowisko paryskich studentów marzących o lepszej przyszłości, a na razie bawiących się w podrzędnych lokalach, kochających przypadkowe dziewczęta śniące również o innym życiu. Kolejny obrazek to środowisko paryskiej arystokracji pełne fałszywej moralności: panowie utrzymujący swoje piękne kochanki i zgorszone, oburzone panie, które po cichu zazdroszczą tym kobietom urody i popularności. Obserwujemy zarówno paryskie salony jak i europejskie uzdrowiska, świat dyplomatów, polityków i artystów...

Nasza bohaterka, porzucona przez matkę, sprzedana przez ojca, z ubogiej praczki, dzięki pieniądzom kolejnych kochanków, zmienia się w najbardziej luksusową kobietę Paryża. Dostajemy obraz najsłynniejszej kurtyzany Europy znacznie różniący się od wizerunku nieszczęśliwej Wioletty z opery Verdiego. Kobiety wyrachowanej, stale i uparcie dążącej do upragnionego statusu wyższych sfer Francji. Autorka darzy jednak swą bohaterkę sympatią, stąd lektura doprowadza czytelnika do wniosku, że Alphonsine była po prostu produktem życia społecznego ówczesnej Francji.
Książka nie tylko dla wielbicieli romansów, ale też dla koneserów atmosfery dziewiętnastowiecznej Europy, jeszcze pełnej konwenansów, ale też i ukrytych namiętności. Szkoda tylko, że polskie wydanie nie zawiera żadnej z podobizn Alphonsine tak często opisywanych przez autorkę.


Recenzent: Agnieszka Budyta

Ktokolwiek ujrzał Marie Duplessis – mnich, osiemdziesięciolatek albo student – natychmiast się zakochiwał.

Marie w dzieciństwie przymierała głodem, a jako dorastająca dziewczyna przemierzała ulice Paryża w zdartych trzewikach, marząc, że pewnego dnia pokaże wszystkim, na co ją stać. Miała w ręku tylko jeden atut: zapierającą dech w piersiach urodę, która sprawiała, że żaden mężczyzna nie mógł przejść obok niej obojętnie.

W dniu swoich szesnastych urodzin była już jedną z najbogatszych i najsłynniejszych kurtyzan w Europie. Cały Paryż leżał u jej stóp. Rozkochiwała w sobie arystokratów i artystów, takich jak Franciszek Liszt i Aleksander Dumas syn, który unieśmiertelnił jej tragiczną historię w „Damie kameliowej”.

~~~~ * * * ~~~~

Julie Kavanagh udało się odmalować poruszający, fascynujący portret kobiety, która stała się symbolem epoki. Na kartach jej książki można odnaleźć Marie taką, jaka była za życia: żywiołową, ambitną dziewczynę, której życie naznaczone było tragiczną chorobą. Nawet sto pięćdziesiąt lat po jej śmierci trudno się oprzeć jej tajemniczemu urokowi.