Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Metodologia nauk

Intelektualna przygoda

Są książki, które czyta się lekko łatwo i przyjemnie, ale z pewnością nie warto, bo nic nie wnoszą w nasze życie. W przypadku Metodologii nauk jest akurat dokładnie na odwrót. Podręcznik, mimo, że napisany jest raczej językiem akademickim, wprowadza w świat niemal pachnący nauką.

To niezwykła, intelektualna przygoda, obcowanie z tekstem formatu "Metodologii nauk" nie pozostaje bez wpływu na późniejsze spojrzenie czytelnika, zarówno na kwestie czysto logiczne jak i na te bardziej finezyjne. Książka porusza wątki związane nie tylko z badaniami naukowymi, ale także z pojęciem naukowości samym w sobie. Czym się różni nauka od "nie- nauki"? Sięgając po tę pozycję, opatrzoną licznymi filozoficznymi zagadnieniami, z pewnością będziemy choć o krok bliżej od odpowiedzi.

 


Recenzent: Barbara Oleksy

Metodologia nauk Adama Groblera to nie tylko znakomity przewodnik po najważniejszych problemach, sporach i typologiach XX-wiecznej metodologii i filozofii nauki. Jest również dziełem bardzo osobistym, pełnym komentarzy i oryginalnych propozycji autora. Stanowi przez to fascynujące, dowcipne i wciągające wyzwanie intelektualne dla każdego, kto chciałby wiedzieć więcej o tym, co decyduje o akceptacji i odrzucaniu hipotez, czym są wyjaśnienie naukowe, prawo nauki, model czy teoria.