Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Dałem głos ubogim. Rozmowy z młodzieżą

Jak być częścią świata

To książka o nauce rozumienia świata. Często nam się wydaje, że wystarczy obejrzeć wiadomości, poczytać internet i wiemy wszystko. Jest jednak inaczej, żeby zrozumieć trzeba dotknąć, być jak miejsce, w którym się przebywa. Kapuściński wielokrotnie podkreśla, że aby poznać ludzi musisz być jak oni, musisz wtopić się w ich codzienność, jeść z tej samej miski i pić z tego samego kubka.

 

Człowiek bardzo potrzebuje akceptacji, zrozumienia i tolerancji i jeśli tylko będziemy umieli pokazać naszą przynależność do świata, a nie naszą wyższość, poznawanie będzie proste, bo będzie płynęło z głębi serca. Dałem głos ubogim. Rozmowy z młodzieżą to skarbnica wiedzy jak być częścią świata. Kapuściński będący wówczas już w podeszłym wieku wygłasza niemal krótkie wykłady: jak być człowiekiem w dzisiejszym świecie, jak odczuwać równość między ludźmi, jak wybierać informacje, żeby znaleźć prawdę. Czytając tę książkę odczuwałem prawdziwą szczerość płynącą ze słów Kapuścińskiego, on nie mówił wyuczonych formułek o zawodzie reportera, lecz ukazał samego siebie i swoją pasję poznawania. Ta książka to niejako hołd oddany: tolerancji, równości, szczerości, poznaniu świata, ale przede wszystkim człowiekowi, który musi czuć, że nie jest na tym świecie sam. Czasami internet nie wystarczy, lecz trzeba założyć buty i ruszyć w drogę by zobaczyć, jaki jest prawdziwy świat.


Recenzent: Paweł Nerkowski

„Istnieje polskie przysłowie: Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Sprawdziło się ono w przypadku Ryszarda - zarówno Jego pierwsza podróż przed 50 laty, jak i ta ostatnia wiodły przez Rzym. [...] W październiku 2006 roku ponownie odwiedził Włochy. Wtedy właśnie spotkał się z młodzieżą w Bolzano i to było - jak mówił - jedno z najwspanialszych spotkań w jego życiu”.
Ze Wstępu Alicji Kapuścińskiej Książka ta jest m.in. zapisem ostatniego spotkania Ryszarda Kapuścińskiego ze studentami Uniwersytetu w Bolzano. Czytelnik odnajdzie w niej niepowtarzalną atmosferę rozmowy z autorem Hebanu i Imperium. Książka zwiera także jego wykład pt. Zrozumieć Innego, by ocalić świat i znakomitą biografię pióra dwóch włoskich dziennikarzy.