Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Wyż nisz. Od alterglobalistów do zośkarzy. 55 małych kultur

Kim oni są?

Najnowsza książka autora „Wyczesanego słownika najmłodszej polszczyzny" to rodzaj małej encyklopedii, przewodnika po niszach kulturowych. Encyklopedyczny jest tu jednak tylko układ haseł. Treść to już raczej mini-artykuły nt. nisz XXI wieku.
Autor przedstawia nam 55 małych kultur, przybliżając nam pokrótce historie ich powstania, znaki rozpoznawcze i sposób myślenia. Na końcu każdego opisu znajduje się nisza w powiększeniu, czyli skrót najważniejszych informacji dla tych, którzy preferują maksimum treści przy minimum formy. Plusem jest również dodany do niektórych opisów słowniczek pojęć.
Nisze opisane są starannie, z dużą dozą humoru. Niektóre zadziwiają, inne fascynują, w opisie innych odnajdziemy coś dla siebie. Książka Chacińskiego jest świetną pozycją do czytania, np. w pociągu. Choć może spowodować, że z ciekawością będziemy się przyglądać współtowarzyszom podróży zastanawiając się w duchu: kim oni są?

Recenzent: Agnieszka Leśniewska

Jedyny i niezastąpiony przewodnik po plątaninie nisz, w którą zamieniła się kultura XXI wieku

Najnowsza książka Bartka Chacińskiego - autora Wypasionego..., Wyczesanego... i Totalnego języka najmłodszej polszczyzny - to jedyny i niezastąpiony przewodnik po plątaninie nisz, w którą zamieniła się kultura XXI wieku. 

„Jestem niezbyt hipsterskim blogerem, pokoleniowym grunge'owcem z odrobiną alterglobalizmu pod czerwono-żółto-zieloną czapką, przez chwilę nawet backpackerem, za starym na hiphopowca, za młodym na punkowca, choć gdy słyszę riffy, budzi się we mnie widmowy gitarzysta. Ale na cyberpunku się znam. Kiedyś udało mi się nawet połączyć w sobie depesza z metalem. Byłem erpegowcem, a przez niektórych uważany jestem za audiofila. Cosplay mnie nie bawi, choć sam kiedyś napisałem fanfika. PUA uważają mnie za hejtera, podczas gdy jestem tylko sceptykiem. Niezależnym, ale bez uwielbienia dla indie, mocno lubiącym LGBT, pod warunkiem, że ci punkowego etosu nie porzucają dla depresji w stylu emo.
A Wy?”
[fragment książki]