Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Powstanie '44

Kolejne wielkie dzieło profesora Daviesa

Pokazując historię polskiej walki o wolność w szerokim kontekście historii Europy, Davies przywraca Polsce należne jej miejsce w świadomości ludzi na całym świecie. Nie da się zrozumieć historii świata bez historii Polski i vice versa. Powstanie Warszawskie zasługuje, by zarówno w Polsce, jak i poza nią móc opowiadać o nim w sposób pozbawiony górnolotnych frazesów i nacjonalistycznych naleciałości.

 

Książka Daviesa przywraca optyce patrzenia na II wojnę światową właściwe proporcje. Dzięki temu, możemy dziś, bez kompleksów - za to z refleksją - pochylić się nad dramatem walczącej Warszawy. Ta książka to także opowieść o czymś więcej. To historia pokolenia, które w imię wolności zapłaciło cenę najwyższą. Ludzi, którzy powinni byli stać się fundamentem powojennej rzeczywistości, a zamiast tego czekała ich emigracja lub śmierć. To przestroga przed tyranią, ale i przed rodzącą się z kłótliwości i warcholstwa słabością. Książka o tym, czego nas mogą nauczyć bohaterowie polskiego podziemia. Tu i teraz. Struktura książki jest jasna i klarowna. Sądy autora spokojne i rzeczowe, jeśli tylko się da - poparte solidnymi dowodami. Aparat pomocniczy jest bogaty i dobrze zorganizowany. Teksty źródłowe i analizy, mapy i zdjęcia - to wszystko sprawia, że książka wywiera jeszcze mocniejsze wrażenie. Kapsułki sprawdzają się kapitalnie. Ta forma warta jest promowania.


Recenzent: Michał Nycz

W 60. rocznicę Powstania Warszawskiego ukazała się najnowsza książka Normana Daviesa, jednego z najbardziej popularnych i najchętniej czytanych współczesnych historyków. Davies umieścił historię Powstania na obszernym tle zdarzeń od 1939 do 1956 roku, przede wszystkim jednak skupiając swoją uwagę na funkcjonowaniu koalicji, której część tworzyły polskie siły zbrojne.

„Ostatecznie zdecydowałem - pisze - że podstawowe pytanie, jakie należy postawić, brzmi nie 'dlaczego powstańcy nie zdołali osiągnąć swoich celów?', lecz 'dlaczego w ciągu dwóch miesięcy wahań i deliberacji zwycięscy alianci nie zorganizowali pomocy?”

Powstała pasjonująca książka, która ukazuje znane - wydawałoby się - wydarzenia w nowym świetle i jednocześnie - dzięki uwzględnieniu najbardziej osobistej perspektywy uczestników Powstania - jest głęboko poruszająca.


Okazała książkowa uczta.
The Times, Książki Roku

Ekscytująca opowieść o brutalnym, bajecznie bogatym i szalenie ambitnym księstwie.
Simon Sebag Montefiore