Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Czekając na barbarzyńców

Kruchość naszych przekonań

Wybitna książka - przejmująca w swej głębi i zaskakująca minimalizmem języka. Coetzee pokazuje kruchość naszych przekonań. Mimo wielkich ideałów (a czasem właśnie w ich imię) granica między człowiekiem i bestią jest zawsze niebezpiecznie blisko.
Wolność, sprawiedliwość, godność - czym są wielkie słowa i wzniosłe pojęcia? Czym jest jednostka wobec ogromnej mocy państw i narodów lub nawet kilku par mocno ściskających rąk? Książka nie poda nam łatwych odpowiedzi, nie zbanalizuje stawianych przez nas pytań. To mądry tekst i choć tak boleśnie daleko mu do łatwego optymizmu dzisiejszych czasów - warto po niego sięgnąć.

Recenzent: Michał Nycz

John Maxwell Coetzee

Czekając na barbarzyńców

Tłumaczenie: Anna Mysłowska

Miastu grozi najazd barbarzyńców koczujących wzdłuż granic Imperium. Rozpoczyna się brutalne dochodzenie mające na celu zdemaskowanie planów wroga. Wkrótce jednak przestaje być jasne, kto tak naprawdę nim jest.

Wartka akcja i mistrzowska narracja nie pozwalają oderwać się od lektury. Czekając na barbarzyńców to alegoryczna opowieść o władzy i wolności – jako jedyna z powieści J. M. Coetzeego wzbudziła zainteresowanie cenzury w RPA.

"Thriller polityczny, rodem z tradycji Conradowskiej, w którym prostoduszność idealisty otwiera drzwi okrucieństwu."
/z werdyktu Akademii Szwedzkiej/