Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Alianci. Stalin, Roosevelt, Churchill. Tajne rozgrywki zwycięzców drugiej wojny światowej

Książka, która kradnie czas

Kiedy zerka się na księgarnianej półce na "Aliantów", odczuwa się strach i w sumie dobrze, bo to obawa przed największą historyczną przygodą. Wartka narracja, doskonałe wykorzystanie źródeł i wierność historycznym realiom sprawiają, że "Alianci" potrafią skraść czas każdemu, komu nie jest obojętna przeszłość. Największa wada tej książki? Zbyt krótka. Kończąc lekturę ostatnich stron czuje się niedosyt. Godna polecenia każdemu, kto myśli o studiach nad przeszłością, a także jako przykład dla pedagogów, że wreszcie jest na rynku książka, która może poruszyć uczniowskie myślenie, zachowując drobiazgowe realia fascynujących czasów II wojny światowej.

 


Recenzent: Adam Piwek

"Alianci" pokazują nagą prawdę o drugiej wojnie światowej

„Kłótnię zaczął Józef Stalin. Podczas wystawnej kolacji sowiecki przywódca nieustannie dokuczał Winstonowi Churchillowi. Okraszonym przyciężkim humorem docinkom nie było końca. [...] Siedzący na wózku inwalidzkim Franklin Roosevelt milczał przez większość czasu, ograniczając się do banałów i truizmów. Jak powiedział później na posiedzeniu gabinetu, złośliwości Stalina wobec Churchilla bardzo go rozbawiły.” 

Tak zaczyna się opowieść Jonathana Fenby'ego o spotkaniach Wielkiej Trójki, która zdecydowała o losach świata i wpłynęła na całą historię powojennej Polski. Na tę rozgrywkę składają się tajne obrady, oficjalne konferencje, trwające do późna suto zakrapiane noce na Kremlu i letnie pikniki w prezydenckiej rezydencji. Żywa, reporterska relacja przenosi nas do Teheranu, Jałty i we wszystkie te miejsca, gdzie spotykali się Stalin, Roosevelt i Churchill. Trzy niezwykłe osobowości - krwawy dyktator, znakomity manipulator, zdesperowany premier - reprezentujące trzy militarne potęgi zostały ukazane w politycznej grze, w której stawką był m.in. los Polski. 

Wprowadzając czytelnika w wypełnione tytoniowym dymem gabinety, Alianci pokazują nagą prawdę o drugiej wojnie światowej.