Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Pianista

Liczy się, aby przeżyć

"Pianista" to nie tylko książka o przeżyciach autora w wojennych "murach" Warszawy, ale także o umiłowaniu życia. Co jesteśmy w stanie zrobić, by przeżyć? Co budzi się w człowieku w momencie zagrożenia? Książka doskonale oddaje ówczesny strach ludzi "przed każdym pukaniem" do drzwi, a przez to czytelnik odbiera ją niemal wszystkimi zmysłami.
"Pianista" to również książka historyczna - bohater, często nieświadomie, był świadkiem wielu historycznych wydarzeń dziejących się w Warszawie. Szpilman wspomina nawet o jedynej dziennej akcji lotnictwa alianckiego pod kryptonimem frantic 7, która miała miejsce podczas Powstania Warszawskiego 18 września.
Na szczególną uwagę zasługuje również pamiętnik oficera niemieckiego zamieszczony jako dodatek do książki. Pozwala odpowiedzieć na pytanie: czy wszyscy niemieccy żołnierze byli okrutnymi oprawcami? Pianista to opowieść o człowieku, który mimo tragicznej wojennej rzeczywistości do końca umiał walczyć o siebie.

Recenzent: Paweł Nerkowski

Wspomnienia pianisty Władysława Szpilmana to jedno z najważniejszych świadectw czasu wojny. Dziś potrzebne nam bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Jego tragedia rozpoczyna się wraz z niemiecką okupacją Warszawy. Od zamknięcia w getcie, przez ucieczkę z Umschlagplatzu, z którego razem z całą rodziną miał zostać wywieziony do obozu zagłady,
po ukrywanie się w ruinach zniszczonej stolicy. Wszyscy jego bliscy zginęli. On jeden przeżył. Głodny. Samotny. Osaczony. Pragnął śmierci, ale chciał też przetrwać.

Nie sądził, że z transportu do obozu śmierci wyrwie go żydowski
policjant współpracujący z nazistami.

Nie spodziewał się, że po aryjskiej stronie Polacy z narażeniem życia będą go ukrywać.

Gdy umierał z głodu w ruinach zniszczonej Warszawy, nie liczył na pomoc niemieckiego oficera.

Szpilman ocalał i dał świadectwo prawdzie o straszliwych czasach hitlerowskiej okupacji. Jego opowieść wymyka się wszelkim narodowościowym stereotypom. Pokazuje zwykłe ludzkie pragnienie spokoju oraz bestialstwo, tchórzliwość i odwagę, która może kosztować życie.

Światowy bestseller przetłumaczony na prawie 40 języków!