Łzy walczącej księżniczki
„(W Arabii Saudyjskiej) nie istnieją żadne ustalone reguły obowiązujące kobiety. Wszystkie decyzje dotyczące ich zachowania wciąż pozostają w gestii mężczyzn stojących na czele rodziny."To jeden z cytatów z pierwszego rozdziału najnowszej książki Jean Sasson, autorki słynnej trylogii o księżniczce Sułtanie, która opisuje sytuację kobiet i ich status w Arabii Saudyjskiej.
Nie czytałam wcześniejszych pozycji Jean Sasson, toteż postać księżniczki nie była mi znana, ale sama okładka oraz krótki tekst na okładce („Moje życie w najbogatszym i najbardziej opresyjnym królestwie świata") z wiadomych względów przyciągnął moją uwagę. Odkąd mieszkam w Rijadzie, chętnie sięgam po wszelkiego rodzaju książki poruszające temat roli kobiet na Bliskim Wschodzie, szczególnie jeśli są w nich przedstawiane wydarzenia autentyczne. Odnalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania: „Czy kobiety są tu szczęśliwe?", „Czy cieszy je fakt, że muszą zakrywać całe ciało?", "Czy nie buntują się przeciwko autorytarnej władzy mężczyzn?".
Cieszy fakt, że wcale nie trzeba znać trylogii amerykańskiej pisarki, żeby odnaleźć się w opisywanych historiach. Autorka zręcznie przedstawia księżniczkę, jej rodzinę, ludzi, którzy ją otaczają na co dzień, czyniąc z Sułtany narratora. Czytelnik powoli poznaje zarówno jej obecną sytuację, jak i sytuację polityczną oraz społeczną królestwa w 2014 roku.
„Łzy księżniczki" to zbiór prawdziwych historii z życia Saudyjek, przez które przebijają się i natychmiast rażą panujące w królestwie restrykcje oraz zmagania i wyzwania, jakim poddawane są arabskie kobiety. Historie te przeplatają się z anegdotami dotyczącymi samej księżniczki, jej zmagań ze światem mężczyzn oraz walką o prawo dla kobiet do decydowania o sobie i swojej przyszłości. Jej działalność na rzecz kobiet pozwala jej samej na poznanie kobiet z różnych sfer społecznych oraz ich poruszających, czasami wręcz wstrząsających historii z życia.
Książka ukazuje również ciekawe i zarazem szokujące fakty dotyczące ogólnej sytuacji kobiet na świecie. Ponadto przedstawia historię Arabii Saudyjskiej i wydarzenia, które miały wpływ na obecną sytuację kobiet w samym królestwie.
Styl pisania autorki może nie jest zbyt wyszukany, a i język wydaje się zbyt prosty. Miejscami (zwłaszcza na początku) zastanawiałam się czy to może tłumaczenie jest niezbyt trafione, ale czytając opinie anglojęzycznych czytelników spotkałam się z podobnymi zarzutami. Im dalej jednak w głąb lektury, tym bardziej język przestaje być ważny, bo przytaczane historie powodują ścisk w gardle i niedowierzanie, a sama prostota przekazu znacząco buduje atmosferę i zbliża czytelnika do bohaterki.
Dla tych, którym wydaje się, że kobiety na świecie wywalczyły już wszelkie prawa i że domagają się zbyt wiele, lektura ta jest obowiązkowa. Dla tych, którzy chcieliby wiedzieć więcej na temat Arabii Saudyjskiej (bo księżniczka ma wgląd w całą sytuację kraju oraz pokazuje życie zarówno rodziny królewskiej, jak i tej przeciętnej - saudyjskiej), książka będzie świetnym uzupełnieniem wiedzy o tej części świata. I wreszcie dla tych, którzy lubią znać prawdę o świecie, który jest zamknięty dla przeciętnego mieszkańca globu, a jego tajemnice rzadko wychodzą na światło dzienne.
Polecam upalnie!
Recenzent: Ziarnkiem Piasku
Jean Sasson
Łzy księżniczki. Moje życie w najbogatszym i najbardziej opresyjnym królestwie świata
Tłumaczenie: Mateusz Borowski
Jak naprawdę wygląda życie kobiet w Arabii Saudyjskiej w XXI wieku, w czasach internetu i nowoczesności?
Prawdziwa opowieść saudyjskiej księżniczki o świecie, w którym wolnością cieszą się tylko mężczyźni i pustynny wiatr
Sultana to wnuczka saudyjskiego króla i żona saudyjskiego księcia.
Mimo że niewyobrażalnie bogata i uprzywilejowana, to jednak nigdy nie zaznała prawdziwej wolności. Mieszka bowiem w kraju, w którym obowiązujące prawa i obyczaje zmieniają w niewolnice wszystkie kobiety, nawet te, które wywodzą się z królewskiego rodu.
Nawet teraz, w XXI wieku.
Ta książka to wstrząsające historie z życia samej Sultany i jej znajomych kobiet: Fatimy, której mąż chce odebrać dzieci, Szady, oskarżonej o czary, Farii, młodej Saudyjki poddanej obrzezaniu, a także Dalal i Amal, dziewczynek nękanych i zabitych przez własnych ojców.
Łzy księżniczki to nowa książka napisana przez amerykańską dziennikarkę i jednocześnie przyjaciółkę Sultany, Jean Sasson. Za ujawnienie ciemnych sekretów najbogatszego królestwa świata grożono jej arabskim więzieniem.