Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Przysięga królowej. Historia Izabeli Kastylijskiej

Matka, żona i królowa

Gortner w swoich książkach koncentruje się na postaciach żeńskich, które w historii świata zapisały się bardzo wyraźnie. Są to zwykle królowe, lub królowe matki, które nie cofały się przed niczym, aby osiągnąć zamierzony cel. To postacie wysoce kontrowersyjne, które z jednej strony wspierały naukę, emancypację kobiet, fundowały uniwersytety, ale także wojowały, prześladowały, zatwierdzały masowe mordy na podległej ludności w imię najwyższego.


Autor bardzo dokładnie przygotował się do pisania książki. Historia Izabeli jest dość przejrzysta i można z kart historii wywnioskować prawie wszystkie wydarzenia. Dlatego z historycznego punktu widzenia dodał niewiele, za to skupił się na życiu w średniowiecznej Kastylii i Aragonii. W tym celu zbadał niezliczoną ilość materiałów, jeździł po Hiszpanii, zamieszkał nawet w zamku, aby zrozumieć jak niegdyś i w jakich warunkach funkcjonowali ludzie, jak myśleli będąc w tamtej konkretnej chwili na ziemi. Gortner dokonał kilka zmian w historii, ale są to zmiany raczej kosmetyczne. Opisał je w notce "posłowie autora" na końcu książki.


Książka jest podzielona na cztery części i trzydzieści dwa rozdziały. Podobnie jak w poprzednich książkach narratorką jest tytułowa bohaterka - w tym przypadku Izabela. Ona sama zdradza nam swoje myśli i dzieli się obserwacjami. Podczas czytania miałem wrażenie, jakby autor skupiał się bardziej na okresie zdobywania władzy przez królową, zwłaszcza walki o władzę i możliwość wyjścia za mąż za Ferdynanda Aragońskiego. Natomiast już po objęciu obu tronów, autor wyhamował z akcją, co tym bardziej mnie dziwi, iż był to okres zaciętych walk z Maurami i trwające ponad dekadę oblężenie ostatnich bastionów muzułmanów na półwyspie Iberyjskim. Skupiał się za to na polityce oraz układach dynastycznych.


Gortner dobrze oddaje obraz Katarzyny, co jest niezwykłe dla tej postaci, bowiem posiadała (podobnie jak Katarzyna Medycejska) dwa oblicza. Kochającej królowej, żony oraz matki, a także bezwzględnej katoliczki obawiającej się ogni piekielnych. Jej głęboka wiara i przekonanie o wielkiej roli jako stróża woli Pana na ziemi była usprawiedliwieniem dla wielu okrutnych czynów, w wyniku których tysiące ludzi straciło życie, a kolejne dziesiątki tysięcy straciły dom. Zmienne oblicza autor ukazywał w wielu ciekawych scenach, np. audiencjach, gdy Izabela wiedziała, co jej podpowiada serce, a mimo wszystko decyzję podjęła bez mrugnięcia okiem, w wierze, że robi to dla dobra monarchii i religii.


Recenzent: Sebastian Janiszewski

Poruszająca i jednocześnie trzymająca w napięciu opowieść o jednej z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych władczyń znanych z kart historii

Nikt nie wierzył, że Izabela była stworzona do wielkich rzeczy. Drobna i niepozorna, miała zaledwie siedemnaście lat, kiedy niespodziewanie została dziedziczką tronu Kastylii. Nagle z pionka w dworskich rozgrywkach stała się jednym z kluczowych graczy. Musiała nauczyć się lawirować wśród licznych pułapek w niebezpiecznej walce o koronę i postawić wszystko na jedną kartę, by poślubić mężczyznę, którego wybrała.

Izabela Kastylijska przeszła do historii jako władczyni, która doprowadziła do zjednoczenia Hiszpanii i wizjonerka, dzięki której Krzysztof Kolumb dopłynął do wybrzeży Ameryki.

„Przysięga królowej” to poruszająca i jednocześnie trzymająca w napięciu opowieść o jednej z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych władczyń znanych z kart historii.

C.W. Gortner jest autorem poczytnych powieści historycznych i miłośnikiem historii. Zbierając materiały do książek odbył liczne podróże, uczył się dworskich tańców i zamieszkał w zamku w Hiszpanii. Jego powieści przetłumaczono na kilkanaście języków.