Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Dziewczyna z portretu

Można tak bardzo kochać i pozwolić tej miłości na wszystko

Dawid Ebershoff opowiada o pięknej historii miłości, historii jakich wiele można spotkać w książkach i filmach, ale też w codziennym życiu. Poznajemy Gretę i Einara, młodych i zakochanych artystów, którym życie podsuwa trochę inny scenariusz niż standardowe „love story".

Epizod, który rozpoczyna całą historię, powoduje, że niewinnie i bez zapowiedzi w ich życiu zaczyna gościć jeszcze jedna osoba. Einar zgadza się na pozowanie żonie do portretu w zastępstwie za klientkę. Wraz z eleganckimi, kobiecymi butami oraz z kuszącą sukienką i pończochami we wnętrzu mężczyzny rodzi się Lili... a może tylko budzi się z długiego snu, ukryta gdzieś na samym dnie jego zawiłej osobowości.

Historia ta oparta na prawdziwych wydarzeniach mających miejsce w międzywojennej Europie wciąga i fascynuje. Odpowiada również, jak bardzo silna może być miłość oraz ile można dla niej poświęcić. Polecam i zachęcam do przeczytania tej intrygującej historii.


Recenzent: Kasia Ryduchowska

David Ebershoff

Dziewczyna z portretu

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń

Greta sama zaproponowała Einarowi, żeby założył pończochy i damskie buty. Chciała dokończyć zamówiony kobiecy portret, a modelka nie mogła przyjść do pracowni.
Mąż – mężczyzna o subtelnych rysach i drobnej budowie ciała – zdawał się idealny do tego zadania. Ot, niewinna prośba, artystyczny żart…
Greta nie mogła przypuszczać, że ta chwila zmieni całe jej życie: obudzi w nim pragnienie, które trudno będzie zlekceważyć i uciszyć.

Dziewczyna z portretu to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które wstrząsnęły życiem dwojga duńskich artystów: Einara i Gerdy Wegenerów.
To pełna subtelności, liryczna opowieść o odważnej miłości, która potrafiła przekroczyć wszelkie granice, także te obyczajowe i seksualne, bez oglądania się na to, co wypada.

Na podstawie książki powstał FILM TOMA HOOPERA z gwiazdorską obsadą
Oscarowy EDDIE REDMAYNE w roli głównej!
W filmie zobaczymy też Alicię Vikander, Amber Heard i znanego ze Skyfall Bena Whishawa.