Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Papierowe marzenia

Nadzieja na odmianę losu

"Papierowe marzenia" Richarda Paula Evansa to książka, która, według mnie, zasługuje na uwagę. Jest to bowiem książka o wybaczaniu oraz przemianie wewnętrznej głównego bohatera.

Luke ma w życiu wszystko. Ma kochającego ojca, który jest w stanie zrobić dla niego wszystko. Ma wspaniały dom, niczego mu nie brakuje. Jeżeli chodzi o jego przyszłość, to także wie, co chce robić i co z pewnością będzie robił. Jest to kierowanie firmą ojca, gdy ten odejdzie na emeryturę. Można powiedzieć, że ma idealne życie. Któż z nas o takim nie marzy?
Jednakże za namową ojca, postanawia pójść na studia, które w pewien sposób mają poszerzyć jego światopogląd. Tam poznaje grupę osób, które zmieniają zupełnie jego dotąd uporządkowany świat. Zaczyna wszystko widzieć w innych barwach.

To wszystko sprawia, że podejmuje kilka nieodpowiedzialnych decyzji. Doprowadzają go one do upadku, spada na dno. W konsekwencji traci wszystko - nawet ojca.
Jednak w końcu uświadamia sobie błędy. Po przeżyciach, które nauczyły go kilku życiowych prawd o tym, żeby dobrze dobierać sobie przyjaciół i ostrożnie obdarzać drugą osobę miłością, czeka przed nim najtrudniejsze zadanie. Musi wszystko, co zaprzepaścił, odzyskać i odbudować.
Czytając książkę słusznie można odnieść wrażenie, że nawiązuje do „Przypowieści o synu marnotrawnym". Zresztą wskazał na to sam autor, rozpoczynając książkę od przywołania właśnie tej przypowieści. Co poniekąd daje nam pewien obraz rozgrywającej się akcji.
Książka Evansa jest niezwykłą opowieścią o tym, że mimo przeciwności losu i życiowych problemów, człowiek jest w stanie się podnieść i naprawić błędy, które popełnił. W pewien sposób książka ta daje nadzieję na odmianę losu.
Nie jest to pierwsza książka Evansa, którą czytałam. Jednakże nie zawiodłam się również na niej. Bardzo cenię sobie styl pisania tego pisarza. I już szukam kolejnej pozycji jego autorstwa...


Recenzent: Ewelina Karwowska

Richard Paul Evans

Papierowe marzenia

Tłumaczenie: Hanna de Broekere

Każdy zasługuje na drugą szansę

Mówi się, że czasami najlepszą rzeczą, jaka nas spotyka w życiu, jest dar drugiej szansy, abyśmy nareszcie zrobili to, co powinniśmy byli zrobić za pierwszym razem.
Luke miał bardzo wiele: kochającego ojca, wspaniały dom, duże pieniądze, zaplanowaną przyszłość. Gdyby ktoś mu kiedyś powiedział, że wyrzeknie się tego wszystkiego, nie uwierzyłby. A jednak tak się stało. Podjął złe decyzje, poznał nieodpowiednich ludzi. Nie rozumiał, czym naprawdę jest miłość.

≈≈≈ 

Stare przysłowie głosi, że gdyby nie ciemność, nigdy nie poznalibyśmy światła. Luke na własnej skórze przekonał się o prawdziwości tych słów. Czy kręte i niebezpieczne ścieżki jego życiowych wyborów zaprowadzą go w końcu do domu?  

≈≈≈

Papierowe marzenia to nowa powieść Richarda Paula Evansa uznana przez czytelników za jedną z najlepszych i najbardziej poruszających w jego dorobku. Tym razem autor bestsellerowych Stokrotek w śniegu i Kolorów tamtego lata opowiada historię o miłości i przebaczeniu, na które nigdy nie jest za późno.