Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Heretyk z familoka. Biografia Janoscha

Należała mu się ta biografia od dawna

Janosh jest mało znany u nas, ale za granicą robi furorę. Mieszkałam w Niemczech przez kilka lat, więc tam w każdym domu jest jakaś jego książka. Urodził się na pograniczu, w Zabrzu, dlatego czuje się kosmopolitą, heretykiem, a dziś też szczęśliwym człowiekiem, ale zanim zaczął uśmiechać się pełną piersią, przeżył wiele złego. I mam wrażenie, że złe dominuje w jego życiu oprócz niego samego.
Recenzent: Ala Kisiel

Pierwsza biografia twórcy kultowego Cholonka

Urodził się w robotniczej dzielnicy Zabrza. Koszmary dzieciństwa przez długie lata egzorcyzmował alkoholem. Wyrzucony z Akademii Sztuk Pięknych w Monachium zyskał sławę jako rysownik o niepodrabialnym stylu. Stworzona przez niego para bohaterów Miś i Tygrysek, popularnością przebiła postaci z kreskówek Disneya – ale przekorny i obrazoburczy Janosch ilustrował także dzieła markiza de Sade i Charlesa Bukowskiego.

Jego życie to pasmo malowniczych i awanturniczych epizodów: paryskie lata wypełnione jazzem, motocyklowe włóczęgi po Lazurowym Wybrzeżu, hippisowskie balangi w Monachium, spalenie całego dobytku i ucieczka na Wyspy Kanaryjskie. Ocalenie i szczęście pod słońcem południa. Wolność, anarchizm i oświecenie mądrością Wschodu.

Janosch – pisarz, rysownik, mędrzec i heretyk, bluźnierca i człowiek boży. Niechętnie udziela wywiadów, a jednak zaufał Angeli Bajorek i odsłonił przed nią swoje tajemnice, dzięki czemu stał się bohaterem jednej z najbardziej fantastycznych biografii, jaką można sobie wyobrazić.