Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Pięcioro dzieci i coś

Niesamowite przygody rodzeństwa

Przy tej książce nie można się nudzić. Niezwykła pomysłowość głównych bohaterów sprawia, że czytając uruchamiamy swoją wyobraźnię i wraz z Robertem, Cyrylem, Anteą, Janeczką, a czasem nawet z małym Barankiem udajemy się w niezwykłą podróż, której zakończenie nieraz bardzo nas zaskoczy... Przygody rodzeństwa są niesamowite. A autorka przedstawia nam je w tak ciekawy sposób, że czytanie tej powieści to sama przyjemność.

 

Można powiedzieć, że pisarka nie opisuje nam "na sucho" wydarzeń, lecz sprawia, że czujemy się ich uczestnikami. Potrafi prowadzić z nami dialog, choć wcale nie oczekuje odpowiedzi. Zmusza nas do przemyśleń... Naprawdę trudno jest mi to opisać, ale prawdą jest, że dzięki temu ta lektura wciąga nas jeszcze bardziej.


Recenzent: Anna Radziach

Edith Nesbit

Pięcioro dzieci i coś

Tłumaczenie: Irena Tuwim

Książka w której najważniejsza jest przyjaźń, dobro rodziny, wzajemna lojalność

Edith Nesbit to znakomita pisarka angielska, klasyk literatury dziecięcej, twórczyni nowoczesnej literatury fantastycznej, autorka słynnego cyklu, w skład którego wchodzą: Pięcioro dzieci i „coś”, Feniks i dywan oraz Historia amuletu.

Zwyczajne dzieci – Cyryl, Robert, Antea, Janeczka i Baranek, czyli ich najmłodszy brat, który nazywa się tak, bo kiedy pierwszy raz się odezwał, powiedział „mee!” – przeżywają niezwyczajne przygody za sprawą magicznych osób i przedmiotów. Dzieci mogą podróżować po całym świecie, a także do przyszłości i przeszłości. Zawsze jednak najważniejsze są dla nich przyjaźń, dobro rodziny, wzajemna lojalność.

Dodatkową wartością książki jest fantastyczny przekład Ireny Tuwim, świetnej pisarki dla dzieci i autorki słynnego tłumaczenia „Kubusia Puchatka” oraz przepiękne, utrzymane w stylu epoki rysunki Marii Orłowskiej-Gabryś.