Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Pięcioro dzieci i coś

Niesamowite przygody rodzeństwa

Przy tej książce nie można się nudzić. Niezwykła pomysłowość głównych bohaterów sprawia, że czytając bez kłopotu uruchamiamy swoją wyobraźnię i wraz z Robertem, Cyrylem, Anteą, Janeczką, a czasem nawet z małym Barankiem udajemy się w niezwykłą podróż, której zakończenie nie raz bardzo nas zaskoczy... Przygody rodzeństwa są niesamowite. A autorka przedstawia nam je w tak ciekawy sposób, że czytanie tej powieści to sama przyjemność :)

Można powiedzieć, że pisarka nie opisuje nam "na sucho" tych wszystkich wydarzeń, lecz sprawia, że czujemy się ich uczestnikami. Potrafi prowadzić z nami pewnego rodzaju dialog, choć wcale nie oczekuje żadnych odpowiedzi. Zmusza nas do przemyśleń...

Naprawdę trudno jest mi to opisać, ale prawdą jest, że dzięki temu ta lektura wciąga nas jeszcze bardziej :)


Recenzent: Anna Radziach

Edith Nesbit

Pięcioro dzieci i coś

Tłumaczenie: Irena Tuwim

Książka w której najważniejsza jest przyjaźń, dobro rodziny, wzajemna lojalność

Edith Nesbit to znakomita pisarka angielska, klasyk literatury dziecięcej, twórczyni nowoczesnej literatury fantastycznej, autorka słynnego cyklu, w skład którego wchodzą: Pięcioro dzieci i „coś”, Feniks i dywan oraz Historia amuletu.

Zwyczajne dzieci – Cyryl, Robert, Antea, Janeczka i Baranek, czyli ich najmłodszy brat, który nazywa się tak, bo kiedy pierwszy raz się odezwał, powiedział „mee!” – przeżywają niezwyczajne przygody za sprawą magicznych osób i przedmiotów. Dzieci mogą podróżować po całym świecie, a także do przyszłości i przeszłości. Zawsze jednak najważniejsze są dla nich przyjaźń, dobro rodziny, wzajemna lojalność.

Dodatkową wartością książki jest fantastyczny przekład Ireny Tuwim, świetnej pisarki dla dzieci i autorki słynnego tłumaczenia „Kubusia Puchatka” oraz przepiękne, utrzymane w stylu epoki rysunki Marii Orłowskiej-Gabryś.