Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Ta kobieta. Wallis Simpson

Nieszablonowa miłość

Anne Sebba w książce „Ta kobieta. Wallis Simpson" z kronikarską skrupulatnością przedstawia nam postać niezwykłej kobiety którą była Wallis. Cokolwiek by o niej nie mówić Wallis była kobietą silną i niezależną co nie było łatwe w okresie na który przypadła jej młodość, być może te właśnie cechy tak bardzo pociągały w niej mężczyzn trudno jednak powiedzieć, że przyniosły jej szczęście.

 

Pierwszy mąż nadużywała alkoholu a decyzja o rozwodzie doprowadziła Wallis do utraty majątku, który w innym przypadku odziedziczyła by po bezdzietnym stryju. Nie poddała się jednak i nadal szukała szczęścia, kolejny mąż był „stworzony dla niej", wydawało by się, ze znalazła wreszcie bezpieczną przystań i wtedy na horyzoncie pojawia się przyszły monarcha i jego zaborcza miłość prowadzi do kolejnego rozwodu i ostatniego już ślubu w życiu Wallis.

 

Czy sama tego chciała, to mocno wątpliwe, znając zaborczą naturę księcia Walli zapewne wolała by pozostać kochanką i zatrzymać swoją niezależność, po ślubie wtedy już były król całkowicie zawładną jej czasem, nie potrafił obyć się bez swojej ukochanej, w relacjach ich gości pojawiają się opisy że nie potrafił skupić się na rozmowie z kimś innym ciągle szukał kontaktu wzrokowego z żoną. Takie zachowanie jest oczywiście w pewien sposób „urocze" jednak kiedy przyjdzie go doświadczyć codziennie przez lata staje się męczące, i trudne do zniesienia, o sile woli Wallis świadczy więc także fakt że nigdy nie opuściła ostatniego męża i trwała przy nim aż do śmierci.


Recenzent: Anna Serafin

Anne Sebba

Ta kobieta. Wallis Simpson

Tłumaczenie: Anna Sak

Wznowienie 2022

KIM BYŁA KOBIETA, DLA KTÓREJ KRÓL EDWARD VIII ZREZYGNOWAŁ Z TRONU?
Poznali się na przyjęciu. Czterdziestoletni książę Edward przyszedł na nie ze swoją kochanką. Wallis Simpson znalazła się tam przypadkiem. Ta szczupła brunetka o niewyparzonym języku jako jedyna wprost mówiła to, co myśli, nie zasłaniając się przy tym dworską etykietą. Na nieszczęście przyszłego króla i całej Wielkiej Brytanii była mężatką i – o zgrozo – Amerykanką.
W życie Edwarda wniosła powiew świeżości i energię, której nie znały przywiązana do tradycji brytyjska monarchia i ród Windsorów.
Królowa nie mówiła o niej inaczej niż „ta kobieta”. Król nie chciał widzieć jej na swoim dworze i nalegał, by syn zerwał z nią wszelkie kontakty. Książę tymczasem zabierał ją w zagraniczne podróże i obsypywał najdroższą biżuterią.
Oskarżana o bycie czarownicą, kobietą lekkich obyczajów, a nawet nazistowskim szpiegiem. Czy naprawdę kochała Edwarda, czy była pionkiem w politycznej intrydze?
CO TAKIEGO MIAŁA W SOBIE „TA KOBIETA”, ŻE PRZYGOTOWYWANY OD DNIA NARODZIN DO BYCIA KRÓLEM EDWARD WYRZEKŁ SIĘ SWOJEGO PRZEZNACZENIA?
Anne Sebba na podstawie wywiadów, dotąd nieznanych listów i niepublikowanych materiałów, a nawet prywatnych notatek króla Jerzego VI przybliża biografię Wallis Simpson i przedstawia kulisy największego skandalu obyczajowego XX wieku.

LEKTURA OBOWIĄZKOWA DLA FANÓW SERIALU "THE CROWN"