Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Polska osamotniona. Dlaczego Wielka Brytania zdradziła swojego najwierniejszego sojusznika

Niewygodna prawda

Książka o takim tytule napisana przez Brytyjczyka zaskoczyła mnie z kilku względów, a przede wszystkim, gdyż ukazuje niewygodną prawdę dla Brytyjczyków. Jonathan Walker odkrywa fikcyjność sojuszu polsko-brytyjskiego, który funkcjonował bardziej na papierze, niż w rzeczywistości.

Walker nie ukrywa, że Brytyjczycy mogli o wiele więcej zrobić dla Polski i Polaków, więcej niż przerzucić grupę sabotażystów, czy wysłać śmieszną ilość zaopatrzenia, więcej niż przygarnąć polskich żołnierzy i wykorzystać ich do własnych, strategicznych celów na zachodnich frontach. Brytyjczycy mogli zwłaszcza więcej zrobić w sprawie politycznej i nie ukrywa, iż zachodni alianci dali się ugiąć woli Stalina co do Polski, do tego stopnia, że byli wrażliwi na każdy jego kaprys, byleby tylko nie wycofał się z wojny. Wskazuje, że był to sojusz niewygodny dla Wielkiej Brytanii, mimo całego wsparcia militarno-wywiadowczego, jaki Polacy zapewniali Brytyjczykom. Jedyny obraz sympatii i wsparcia dla sprawy polskiej dawało SOE, ale było to za mało, by uchronić Polaków od zostania porzuconym przez jedynego wielkiego alianta.

 


Recenzent: Gustaw Zieliński

„Zabieraj Pan swoje dywizje. Już ich nie potrzebujemy!”Winston Churchill do gen. Władysława Andersa
Alianci nie mieli wierniejszego sojusznika. Polacy przelewali krew od pierwszego do ostatniego dnia wojny. Brali udział we wszystkich większych bitwach. Mieli swój wkład w niezwykłe sukcesy alianckiego wywiadu. I czynnie stawiali opór nazistom w okupowanym kraju.
A jednak Polska, ta czwarta aliancka siła, w dniu zwycięstwa nad Hitlerem leżała u stóp totalitarnego zbrodniarza i dyktatora - Stalina. Określenie zdradzony sojusznik samo ciśnie się na usta.
Czy jednak rzeczywiście była to zdrada? Czy Churchill i jego ulubione tajne służby - SOE - mogły zrobić coś więcej, by pomóc Polsce? Czy polski ruch oporu mógłby odegrać rolę na tyle istotną, że nawet Stalin musiałby się z naszym krajem liczyć? A przede wszystkim, czy można było wesprzeć bohatersko walczącą Warszawę? Odpowiedzi na te pytania w swojej najnowszej książce - Polska osamotniona próbuje udzielić Jonathan Walker.
To głęboko osobiste, poruszające, ale i nowatorskie spojrzenie brytyjskiego historyka na tragedię Polski, bezsilność Aliantów i tryumf Stalina. Tę książkę trzeba znać.  Patronat