Nieznana twarz królowej
Książka autorstwa Lady Colin Campbell ."Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon" w całości poświęcona jest księżnej Yorku a późniejszej królowej i opowiada nam dzieje niezwykłej kobiety z dynastii Windsorów.
Lady Campbell pokazuje nam zupełnie inne od oficjalnego oblicze tej kobiety, która z córki podrzędnego hrabiego awansowała na królową. Której ambicje sięgały od początku wyżej niż pozwalało by na to urodzenie, ale skutecznie prowadzona gra doprowadziła ją do celu.
Stwierdzić że książka pokazuje nam Elżbietę w krzywym zwierciadle to za mało, autorka nie oszczędza nam krytycznych uwag popartych rozmowami z osobami które osobiści znały Elżbietę i doświadczyły jej prawdziwego charakteru.
Niezwykłe w tej książce jest właśnie to niemal osobiste podejście do opisywanej postaci, która publicznie miała opinię doskonałej zawsze uśmiechniętej królowej, prywatnie zaś ze stalową konsekwencją narzucała swoją wolę nie tylko królowi ale i sporej części swojego otoczenia.
Tu portret Wallis nieco odbiega od tego który prezentuje w swojej książce Anne Sebba, niezmienna pozostaje zazdrość Elżbiety i jej całkowita zmiana podejścia do tej kobiety w chwili gdy książę Walli w jawny sposób zaczyna okazywać jej względy.
Autorka serwuje nam niemal dokładny opis zakulisowych działań które doprowadziły do abdykacji, a w których spory udział miała właśnie Elżbieta i jej poplecznicy, jasno postawione jest pytanie co by się stało gdyby nie ona, czy na pewno król by abdykował? Zapewne nie i cała historia brytyjskiego królestwa mogła by potoczyć się inaczej.
Podkreślone są także dobre cechy królowej, jej stalowa wola była tym czego potrzebowali Brytyjczycy podczas II wojny światowej, może gdyby nie małostkowość i ciągoty do intryg mogła by być prawdziwie dobra królową. Określa się ją najsilniejszą królową od czasów Kleopatry. Była bardzo niezwykłą postacią. Adorowana przez mężczyzn, ambitna, lecz również skłonna do intryg, publicznie pełna słodyczy prywatnie pełna złośliwości, leniwa a mimo to dając pełne wsparcie królowi, którego ten zawsze bardzo potrzebował.
W książce znajdziemy także szeroki przekrój historii rodów szlacheckich i dynastii europejskich, wszak brytyjska rodzina królewska spowinowacona była z wieloma dworami. Autorka zawsze dokłada opis osoby o której pisze, niezależnie czy jest to koniuszy dworski czy król innego państwa, dzięki temu nie zastanawiamy się o kim właściwie mówi i jaki ten ktoś ma związek z główną bohaterką.
Recenzent: Anna Serafin
Opowieść o najsilniejszej monarchini od czasów Kleopatry
Fascynująca, ambitna, adorowana przez mężczyzn, skłonna do intryg.
Elżbieta, praprababka dziecka księżnej Kate i księcia Williama była niezwykłą postacią. Plotki o tym, że urodziła ją kucharka, nie przeszkodziły Elżbiecie zostać wybranką króla Anglii, Jerzego VI. Po śmierci męża, wbrew tradycji nakazującej wdowie po monarsze usunięcie się w cień, wywalczyła sobie nienaruszalną pozycję na scenie politycznej.
Skomplikowane relacje łączyły ją z księżną Dianą, którą wspierała na jej drodze do małżeństwa z księciem Karolem, ale po ich rozwodzie ostro potępiła.
W Anglii nazywano ją najsilniejszą królową od czasów Kleopatry.
Autorka, Lady Campbell, dzięki w swojej wiedzy historycznej, a także bliskim kontaktom z osobami, które świetnie poznały tajemnicy królewskiej rodziny (przyjaźniła się z Lady Dianą), opowiada o najniezwyklejszej kobiecie z dynastii Windsorów.
Barwną postać Elżbiety sportretowano w oscarowym filmie „Jak zostać królem”, w którym wcieliła się w nią wspaniała Helena Bonham Carter.