Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

„Jestem bardzo w rękach Bożych”. Notatki osobiste 1962-2003

Notatki nie do końca osobiste

"Notatki osobiste" a więc dylemat: wypada czytać, czy może to zbytnie naruszenie prywatności... Ciekawość zwyciężyła (pomimo, że sam Autor kazał je spalić i nie publikować). Usprawiedliwia mnie fakt, że zapiski te wcale nie są tak bardzo "osobiste".

Czyta się niełatwo, bowiem książka jest zbiorem refleksji i jak to w przypadku myśli bywa - są zwinne i ulotne. Tutaj więc jakieś wtrącenie, obok strzałka, dalej skrót i podkreślenie. Sprawy nie ułatwia fakt, że Jan Paweł II, jako osoba dobrze wykształcona "myśli" w kilku językach. I tak mamy w polskim tekście wtrącenia po włosku, angielsku i po łacinie.
Jest to lektura trudna i momentami nużąca, ale przy odrobinie starań można z tych zapisków wyłowić wskazówki, rady. Kiedy już oswoimy się ze sposobem pisania "Notatek" możemy odebrać je jako swoistą katechezę. Poradnik, jak stać się lepszym. Bowiem sam Papież nie oszczędza swojej osoby w tym pamiętniku. Ma świadomość co powinien w sobie poprawić, na co zwrócić uwagę, nad czym się zastanowić. A skoro zapiski "osobiste" pomogły Mu zostać Świętym, może i z nas wydobędą dobre cechy.
O ile wcześniej nie zaczniemy bluźnić nad trudnym tekstem. Rozważania nad słowami najwybitniejszych filozofów i teologów mogą zmęczyć. Zwłaszcza podane w tak chaotycznej formie. Można nawet podczas lektury zastanowić się kilkakrotnie, czy spalenie "Notatek" nie byłoby lepszym pomysłem.
Kardynał Dziwisz tłumaczy się, że nie uczynił tego ze względu na fakt, iż książka jest kluczem do zrozumienia duchowości Karola Wojtyły. Pozornie w grubym tomisku znajdziemy mało osobistych wpisów, a wiele rozważań nad katechizacją. Są analizy modlitw, interpretacja psalmów, cytaty rozmaitych Świętych. Trudno się momentami oprzeć wrażeniu, że oto mamy przed sobą merytoryczny podręcznik pt. "Jak być dobrym kapłanem".
Kiedy jednak zagłębimy się w tekst bardziej, wyłoni się z niego obraz Papieża nieskończenie oddanego Bogu. Wiernego poddanego, starającego się jak najlepiej wypełniać Boską wolę.
Jak pisał Św. Jan od Krzyża "Pod wieczór życia sądzić cię będą z miłości". I tej miłości do Stwórcy, ale też do bliźniego Janowi Pawłowi II nie brakuje. Tekst jest na pewno pięknym świadectwem życia i postawy (teraz już) Świętego. Trudno powiedzieć, czy książka ta ma moc sprawczą, aby przemienić czytelnika na lepsze. Jest jednak nadzieja, zwłaszcza, że zacytuję za Karolem Wojtyłą Matkę Teresę: "Ludzie są głodni Boga".


Recenzent: Maria Piękoś

TAJEMNICE DUSZY JANA PAWŁA II

„Notatki osobiste” to zapis czterdziestu lat niezwykłej duchowej drogi. Od pierwszego decydującego stwierdzenia „Jestem bardzo w rękach Bożych” po rozważanie „Czas się wypełnił” i ostatnie „Deo gratias” (Bogu niech będą dzięki) towarzyszymy Karolowi Wojtyle – Janowi Pawłowi II w kluczowych momentach jego życia i posługi.

W dwóch skromnych zeszytach znajdujemy jego najważniejsze, osobiste pytania, głębokie, poruszające medytacje i modlitwy wyznaczające rytm każdego dnia. Ale pojawiają się w nich również zapiski będące świadectwem troski o najbliższych – przyjaciół, współpracowników – oraz powierzony mu Kościół.

Te notatki, choć są zapisem chwil, wykraczają poza granice życia Jana Pawła II, przenosząc nas tam, gdzie to co ludzkie i to co Boże łączy się w wymiarze świętości.