Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Flush

O spanielu i... miłości

Tytułowy Flush to... pies, a dokładniej - spaniel, i to nie byle jaki. Flush jest bowiem arystokratą - psem rasowym o mocnym temperamencie i łowieckim usposobieniu. Jest też ukochanym psem Elizabeth Barrett Browning - poetki epoki wiktoriańskiej, która z powodu gruźlicy traktowana była przez najbliższych jako inwalidka (prawdziwa natura jej choroby nie jest znana, przyjmuje się jednak gruźlicę, jako najbardziej prawdopodobną przyczynę pogorszenia jej stanu zdrowia).
Naszego czworonożnego bohatera i jego panią łączy niezwykła więź pełna przyjaźni, miłości, zazdrości i odrzucenia. To dla niej Flush zrezygnował ze swojej "psiej" wolności. A ona... odważyła się zapuścić w niebezpieczną i mroczną część Londynu, kiedy jej ukochany pupil został porwany przez bezwzględnych złodziei psów.
Ale Flush to nie tylko historia spaniela i jego pani. Flush to także (a może przede wszystkim?) historia związku, jaki zrodził się ze znajomości Elizabeth Barrett z angielskim poetą - Robertem Browningiem. Ów poeta, po przeczytaniu tomiku wierszy napisanego przez Elizabeth, wysłał do niej jej list, który dał początek ich romantycznej historii miłosnej, zakończonej potajemnym ślubem i wspólnym życiem we Włoszech. Pomysł napisania Flusha - tej przewrotnej biografii, zrodził się w głowie Virginii Woolf po przeczytaniu wierszy i korespondencji Elizabeth i Roberta.

 


Recenzent: Elwira Wujek

Virginia Woolf

Flush

Tłumaczenie: Maria Ryć

Przygotowaliśmy dodruk tego tytułu specjalnie na życzenie naszych klientów

Flush jest spanielem. Wyjątkowym spanielem. I głównym bohaterem książki Virginii Woolf.
To przewrotna biografia psa i jego właścicielki, słynnej dziewiętnastowiecznej brytyjskiej poetki, a także historia wielkiego romansu pewnej ekscentrycznej pary z epoki wiktoriańskiej. Przede wszystkim jednak to parodia typowych biografii. Flush zrodził się z lektury listów miłosnych Elizabeth Barret i Roberta Browninga, choć zapewne niemały wpływ na książkę miał również pies samej Virginii Woolf - prezent od ukochanej Vity Sackville-West.


50 książek na 50-lecie Znaku
Przedstawiamy najlepszy przewodnik po świecie literatury. Wybitni autorzy, ważne dzieła. Te dobrze znane i te niesłusznie zapomniane.
Kultowe, prowokacyjne i refleksyjne.
Seria 50 na 50 to książki, które po prostu trzeba znać.