Obiektywnie o Łukaszence
O tyle, o ile można w ogóle mówić o obiektywizmie w jakiejkolwiek dziedzinie, a co dopiero w reportażu o ostatnim dyktatorze Europy. Podsumuję krótko, ale treściwie - książka wstrząsa świadomością, która do tej pory była wątła jeśli chodzi o tematy białoruskie. Choć to nasi sąsiedzi, nie wiedziałem o ich sytuacji prawie nic, a dzięki ,,Łukaszence" rozbudziła się we mnie ciekawość tego kraju, jego ustroju i mieszkających tam ludzi. Nie wydaje mi się realne, żeby jeden człowiek, domniemany wariat, od 20 lat kierował państwem, nie dając się zmieść konkurencji. To fenomen, który trzeba zbadać, a ta książka jest świetnym fundamentem wiedzy o Białorusi, panującym tam systemie i przede wszystkim - jak wskazuje tytuł o jej przywódcy - Aleksandrze Grigoriewiczu.Recenzent: Eryk Smakosz
Wszystkie oblicza ostatniego dyktatora Europy
Twierdzi, że w czasie suszy zsyła rolnikom deszcz, choć póki co nie jest jeszcze Bogiem.
Od zapewniania, że jest „kimś troszkę więcej”, ma swoich ludzi.
Kim naprawdę jest Aleksander Łukaszenka? Dyktatorem krwawo rozprawiającym się z opozycją czy skutecznym politykiem zapewniającym Białorusinom upragnioną stabilizację? Czy to prawda, że przychylność deputowanych zdobywał, ofiarując im kilogramy ogórków? W co naprawdę wierzy? Czy trzyma Rosję na smyczy? Czy stanowi zagrożenie dla Polski? Czy po ukraińskim Majdanie symbolem kolejnej rewolucji zostanie Plac Niepodległości w Mińsku?
Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki, specjalizujący się w tematach dotyczących Europy Wschodniej, przyglądają się niezwykłej karierze byłego dyrektora sowchozu. W pełnej tragikomicznych anegdot i przerażających faktów opowieści zdradzają, jakimi metodami utrzymuje władzę od dwudziestu lat, kim są ludzie z jego najbliższego otoczenia oraz kto i kiedy przejmie po nim władzę.