Ocalone od zapomnienia
„Dziewczyny wojenne" to książka, którą się czyta jak najlepszą powieść. Autor zamieścił w niej 11 historii - są to wspomnienia kobiet, które w momencie wybuchu II wojny światowej wchodziły w dorosłość. Na lata wojny przypada ich dojrzewanie i młodość. Ich relacje dotyczą głównie zaangażowania w walkę i udziału w konspiracji, a także ciężkich lat powojennych. I te prawdziwe historie okazują się dużo lepsze niż jakakolwiek fikcja literacka.Wszystkie bohaterki opowiadają o swoich trudnych losach bardzo szczerze, przedstawiają nie tylko fakty, ale opisują też relacje międzyludzkie, swoje uczucia i wrażenia. We wszystkich relacjach pojawiają się gorycz i ból, cierpienie, upokorzenie, utrata bliskich, ale też nadzieja i wiara w lepsze jutro, dobro i piękno, a nawet miłość. Porusza odwaga tych kobiet, ich siła, hart ducha, determinacja. Zadziwiające jest, z jaką swadą potrafią opowiadać o swoich losach, a przecież powrót do tych wspomnień musiał być bardzo bolesny.
Wielkim atutem książki jest różnorodność postaci i ich losów. Okupacja niemiecka i okupacja sowiecka, partyzantka, syberyjskie łagry, powojenne prześladowania członków AK, Powstanie Warszawskie, Warszawa, Wilno, Londyn, Workuta i jakieś rozrzucone po Polsce wioseczki. Wszystko to można znaleźć w tej jednej książce.
Doskonałym zabiegiem było umieszczenie w każdym rozdziale fotografii bohaterek, one dodają każdej historii pewnej indywidualności i autentyczności, dzięki nim czytelnik może lepiej poznać każdą z postaci.
To są historie, które zasłużyły na to, by je ocalić od zapomnienia, dlatego z całego serca gratuluję autorowi, bo wykonał kawał świetnej reporterskiej roboty.
Wspaniałe kobiety! Poruszające historie! Fenomenalna książka!
Recenzent: Katarzyna Tomasińska
Nie pozwoliły, aby wojna zniszczyła ich marzenia
Wojna to z pozoru męska sprawa. Zmienia jednak kobiece losy równie mocno, jak męskie. Jak żyć w czasach, gdy własne wesele kończy się aresztowaniem przez gestapo, gdy tylko bliski poród wstrzymuje wykonanie wyroku śmierci, wykonanie zaś zadania wymaga nawiązania romansu z wrogiem? Jak zachować kobiecą wrażliwość, gdy wokół panuje okrucieństwo, przemoc i niesprawiedliwość? Gdy najmodniejszym dodatkiem staje się biało-czerwona opaska, a w torebce, obok szminki i lusterka, trzeba schować pistolet?
Dziewczyny wojenne to zapierające dech w piersiach wojenne losy 11 kobiet m.in. Jadwigi Piłsudskiej (córki Marszałka Polski), Lidii Lwow (związanej z legendą AK - majorem ”Łupaszką”) i Haliny Wittig (odznaczonej medalem Sprawiedliwa wśród Narodów Świata)
Patronat