Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Miasto cudów

Opowieść o niezwykłym mieście

Kiedy zobaczyłam zapowiedzi starej-nowej książki Eduarda Mendozy, ucieszyłam się. Jego książki łączą w sobie błyskotliwość i dowcip z ciekawą fabułą i akcją. A ponieważ bardzo lubię książki, których akcja dzieje się na przełomie XIX i XX w., tym bardziej byłam nią zaciekawiona. I nie rozczarowałam się.
"Miasto cudów" to świetna opowieść o niezwykłym mieście i jego mieszkańcach. Opowieść napisana żywym, barwnym językiem, pełna charakterystycznego poczucia humoru Eduarda Mendozy.
Onufry Bouvila jako młody chłopak ucieka z rodzinnej wsi, w poszukiwania szczęścia i bogactwa przybywa do Barcelony. Początki są trudne, ale dzięki wrodzonemu sprytowi, przebiegłości i brakowi skrupułów zdobywa upragnione pieniądze. Z czasem staje się najbogatszym i najbardziej wpływowym człowiekiem w Hiszpanii, a wszystko, oczywiście, najmniej legalną i moralną z możliwych dróg.
Jak się okazuje, i w tym przypadku spełniła się stara prawda, że pieniądze szczęścia nie dają. I rzeczywiście, Onufry osiągnął niemal wszystko, do czego dążył, łącznie z pojęciem za żonę ukochanej dziewczyny. Nie znajduje jednak szczęścia, a przez to unieszczęśliwia wszystkich dookoła. Coraz częściej powraca myślami w swoje rodzinne strony, lecz czy tam odnajdzie to, czego szukał?
Eduardo Mendoza tworzy niezwykły obraz miasta-żywiołu, miasta, które żyje odrębnym życiem. Można dowiedzieć się wielu ciekawostek z historii Barcelony, miasta, w którym może zdarzyć się wszystko. Polecam tę książkę, czyta się ją z wielka przyjemnością, choć długo, ale dzięki temu przyjemność jest dłuższa.

Recenzent: Kamila Tomczyk

Eduardo Mendoza

Miasto cudów

Tłumaczenie: Anna Sawicka

Najsłynniejsza powieść Eduarda Mendozy

Barcelona przełomu XIX i XX wieku. Onufry Bouvila, przemyślny wieśniak, przybywa do miasta w czasie przygotowań do Wystawy Światowej. Pieniędzy ma tylko na tydzień, ambicją mógłby obdzielić tłumy. Onufry chce się wzbogacić – jak najszybciej i za wszelką cenę.

Barcelona, miasto jednocześnie wspaniałe i podłe, samo poszukujące wielkości, nagradza tych, którzy są gotowi zaprzedać jej duszę. To tu w wyniku bezwzględnych intryg, szemranych interesów i zbrodni Bouvila dojdzie do władzy, pozna smak fortuny i wielkiej miłości.

"Miasto cudów" to powieść labirynt zaludniona tłumem postaci szlachetnych i typów spod ciemnej gwiazdy, w której na każdym kroku czeka nas nowa przygoda. Wraz z katalońskim Nikodemem Dyzmą przemierzamy przestronne ulice, wystawne pałace i schodzimy do cuchnących podziemi, burdeli i spelun, do których strach się zapuszczać.
Powieść awanturnicza, napisana z rozmachem, pełna niesamowitych miejskich legend jest jednocześnie wiwisekcją katalońskiej duszy.

Eduardo Mendoza – jeden z najważniejszych hiszpańskich pisarzy, związany z Barceloną. Laureat prestiżowej Premio Planeta (2010) za powieść Walka kotów oraz Nagrody Cervantesa (2016) za całokształt twórczości. W latach 70. i 80. mieszkał w Nowym Jorku, gdzie pracował jako tłumacz ONZ, był tłumaczem Ronalda Reagana.