Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Prawda o sprawie Savolty

Oszustwo, zdrada i przyjaźń

"Prawda o sprawie Savolty" to debiutancka (1975 r.) powieść Eduarda Mendozy. Trudno się dziwić, że zdobyła uznanie krytyki i czytelników. Jest to jedna z najlepszych pozycji, na które udało mi się ostatnio trafić. Znajdą tu coś dla ciebie zarówno wielbiciele Barcelony, jak i miłośnicy "spraw do rozwiązania".

Bowiem książka jest próbą dojścia do prawdy o sprawie związanej z handlem bronią, próbą zawłaszczenia fabryki, oszustwami i śmiercią. Autor od samego początku prowadzi kilka równoległych wątków, które splatają się niczym nici w tkaninie. Mieszają się tu różne typy narracji: artykuły, listy, zeznania sądowe, wspomnienia. Mamy okazję zobaczyć jak bardzo mogą różnić się między sobą wydarzenia i ich odbiór, w zależności od tego, kto je opisuje.

 

Mendoza przedstawia nam wspaniałą galerię sylwetek - fabrykant Savolta, dziennikarz de Soto, czarujący i cyniczny Lepprince, pracujący w kancelarii Miranda, stary adwokat Cortabanyes, akrobatka Maria Coral - a każda z nich może okazać się kimś innym niż sądzimy. Przyjaciel - zdrajcą, zdrajca - przyjacielem, bogacz - biedakiem, niepozorny żebrak - ważnym świadkiem. Nic tu nie jest do końca jasne i pewne, bo każdy widzi na swój sposób. To świat walki o pieniądze i władzę, świat oszustwa i zdrady, ale też świat przyjaźni. Trudnej, to prawda, ale przyjaźni. Historia wciąga coraz bardziej i bardziej, aż do ostatniej kartki. Z przyjemnością sięgnę po inne książki tego autora.


Recenzent: Agnieszka Leśniewska

Eduardo Mendoza

Prawda o sprawie Savolty

Tłumaczenie: Zofia Chądzyńska

Debiutancka powieść Eduardo Mendozy, którą zdobył uznanie krytyki i czytelników

Barcelona, rok 1917. Miastem wstrząsa konflikt między walczącymi o swoje prawa robotnikami a właścicielami fabryk. Walka toczy się o wysoką stawkę. W tajemniczych wypadkach giną przywódcy strajków, a władze robią niewiele, by schwytać winnych. W centrum tych wydarzeń znajduje się młody pracownik kancelarii prawnej Javier Miranda. Na swojej drodze spotyka dwóch niezwykłych ludzi. Pajarito de Soto jest idealistycznym dziennikarzem walczącym o prawa robotników, Paul-Andre Lepprince to czarujący drań, który ma za zadanie opanować zamieszki w fabryce broni. Intryga zatacza coraz szersze kręgi, w zamachu ginie fabrykant Savolta. Kto kontroluje spisek i jaka jest cena, którą przyjdzie zapłacić za prawdę?

Z wirtuozerią i finezją Mendoza prowadzi nas przez świat zdrady, kłamstwa, walki o władzę i pieniądze, a wszystko to w fantastycznej scenerii Barcelony początku XX wieku. Niczym w najmroczniejszym kryminale zapoznajemy się z szokującymi dokumentami, zeznaniami i listami. Prawda okaże się bardziej wstrząsająca niż najmocniejsza literacka fikcja.