Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Kobiety dyktatorów

Panowie świata i zakochane w nich osobiste poddane

"Kobiety dyktatorów" trochę odstraszyły mnie swoim tytułem. Myślałam, że będzie to spis żon i kochanek Wielkich Przywódców, suche fakty i brak akcji. Ale że uwielbiam czytać o Mussolinim, to zaryzykowałam. WTEM! po przeczytaniu książki od deski do deski podczas podróży pociągiem muszę odwołać wszystko, co myślałam o niej przed jej lekturą. Królowie XX wieku i ich kobiety. Panowie świata i zakochane w nich bez pamięci osobiste poddane. Pogmatwane relacje, sieci zależności, mnóstwo egoizmu, jeszcze więcej pasji i namiętności. Szantaże, groźby i upokorzenia. Kochanki, żony, adoratorki, każda z nich miała wiele do ugrania, każdej wydawało się że wygra. Czy wygrały?


Intrygi, kryjówki i drugie dno. Mężczyźni, którzy porywali tłumy i bezwzględnie rządzili w swoich krajach, bali się swoich własnych żon. "(...) był on mężczyzną o zdecydowanych upodobaniach. Nie wszystkie kobiety interesowały go tak samo. Największe pożądanie budziły w przewodniczącym tancerki. Chcąc sobie zapewnić stały ich dopływ, polecił osobistemu sekretarzowi rekrutowanie tych kobiet w komunistycznych organizacjach artystycznych. "Porządek nocy" był następujący: będąc już w rezydencji, wybranki oczekiwały, aż żona Wielkiego Sternika zaśnie. Po czym, w tajemnicy, prowadzone były do jego apartamentów, aby następnie, zaledwie się ogarnąwszy, zniknąć po angielsku. Mao obawiał się bowiem skandalicznych scen, jakie urządzała mu żona".


Lektura przyjemna i interesująca. Lekki sposób podejmuje temat jakim jest władza, zależności, miłość i pożądanie. Pokazuje, że życie (nie)stety nie jest czarno-białe, że wszystko ma swoje przyczyny i konsekwencje. Kolejny raz okazuje się też, że najlepiej poinformowana o wszystkich miłosnych uniesieniach jest służba i kierowcy. Dlatego Wielcy Wodzowie umiejętnie dobierali sobie personel niższego szczebla.


Książkę gorąco polecam, bo poza namiastką "plotek" i afer z tamtych czasów stanowi również świetne tło do wydarzeń, które znamy z podręczników historii.


Recenzent: Maja Bednarzewska

Diane Ducret

Kobiety dyktatorów

Tłumaczenie: Maria Rostworowska

Ponad 100 tysięcy sprzedanych egzemplarzy w Polsce

Miłość, szaleństwo czy żądza władzy?
Lenin żył w związku z dwiema kobietami, które wiedziały o istnieniu rywalki.
Mussolini miał setki kochanek, mimo że chlubił się brutalnymi gwałtami.
Stalin ożenił się dwa razy, choć wcale nie był przystojny – miał rany po ospie i jedną rękę krótszą od drugiej.
Hitler – nieobliczalny tyran – codziennie dostawał listy miłosne od wielbicielek.

Dlaczego partnerki gwałtownych i niezrównoważonych dyktatorów postanowiły poświęcić im swoje życie? Czy była to miłość od pierwszego wejrzenia? Kierowała nimi chęć zdobycia władzy? A może same były obłąkane…? Każda z nich miała inny powód, ale jedno je łączy – związały się z szaleńcami i poznały ich prawdziwe twarze. Czy różniły się one znacząco od tych utrwalonych na najczarniejszych kartach historii?

"Kobiety dyktatorów" to osiem wstrząsających opowieści o związkach z najokrutniejszymi zbrodniarzami wszech czasów. Diane Ducret opisuje niełatwe oraz pełne emocji życie żon i kochanek despotów.