Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Gniazdo

Pieniądze są jedyną wartością, dla której warto żyć

A przynajmniej takie można odnieść wrażenie, śledząc losy i życiowe poczynania rodzeństwa Plumbów. Dla najmłodszej, Melody, pieniądze mają być windą na nowojorskie salony dla jej dwóch bliźniaczych córek. Jack nieudolnie traci fortunę w nietrafionych inwestycjach i niedojrzałych biznesach. A Bea przepuszcza życie między palcami, nieustannie próbując stworzyć dzieło swojego życia. Z mizernym skutkiem.

Każde z nich czeka na magiczny moment 40. urodzin Melody, w którym to dniu, otworzą się podwoje rodzinnego funduszu o nazwie Gniazdo i każde z nich rozwiąże swoje finansowe problemy, otrzymując spory zastrzyk gotówki. Niestety, najstarszy z Plumbów, Leo, który jako jedyny odniósł, wydałoby się, w życiu prawdziwy sukces i nie potrzebuje żadnego Gniazda do realizacji swoich planów, swoim beztroskim sposobem bycia, doprowadza do znaczącego obniżenia wartości funduszu. Odtąd młodsze rodzeństwo musi znaleźć inne sposoby na swoje problemy finansowe, a nawet, jak się okaże, na dotychczasowe przyzwyczajenia i poglądy na życie.
Czy więzi rodzinne są cokolwiek warte w świecie po 11 września? Czy pozamaterialne wartości mają jeszcze rację bytu w społeczeństwie, w którym liczy się przede wszystkim status materialny?
Autorka „Gniazda" szuka odpowiedzi na ważne pytania o tak „niemodne" wartości jak rodzina i jej honor, unikając przy tym patosu i górnolotnych stwierdzeń. Posługuje się lekkim dowcipem i ironią. Kreuje bohaterów z krwi i kości, z wadami i zaletami, ani białych ani czarnych, czasem zabawnych, często nieznośnych. Dzięki temu krok po kroku wciąga nas w ich historię i problemy. Zdradza nam rodzinne sekrety i wciela się w rolę psychologa, tłumacząc wiele ich niedorzecznych poczynań.
Dzięki tym zabiegom, my czytelnicy, możemy spojrzeć na historię nieco „z góry" i ocenić, na ile słuszne były decyzje książkowego rodzeństwa. I nawet jeśli cała czwórka Plumbów bywa irytująca, a ich wybory nie do końca jasne, uzasadnione, nie sposób odmówić tej historii uroku i pozytywnego przesłania.


Recenzent: Magda Pi

Cynthia D'Aprix Sweeney

Gniazdo

Tłumaczenie: Anna Gralak

Bestseller w USA i Kanadzie. Najgłośniejszy amerykański debiut roku

Każda rodzina ma swoje problemy, ale te rodzeństwa Plumbów są wyjątkowo spektakularne. Melody z coraz większym trudem spłaca kredyt hipoteczny. Jack w tajemnicy przed życiowym partnerem zadłuża się po uszy, by ratować swój sklep z antykami. Bea od lat próbuje pisać powieść, która ma zapewnić dziewczynie uznanie i pieniądze, ale nie potrafi jej skończyć.

Ratunkiem dla wszystkich może okazać się spora suma pieniędzy zgromadzona na funduszu powierniczym zmarłego ojca. A raczej mogłaby, gdyby nie to, że Leo, czwarty z rodzeństwa, właśnie wpakował się w kłopoty, które wszystkich mogą kosztować marzenia.

"Gniazdo" to zabawny i zarazem poruszający portret współczesnej rodziny, w której relacje mocno kształtowane są przez kryzys finansowy. To także świeże spojrzenie na dzisiejszych nowojorczyków, nadal niemogących otrząsnąć się po tragedii 11 września. Książka napisana z wrażliwością godną Alice Munro i humorem przypominającym najlepsze filmy Woody’ego Allena zachwyciła amerykańskich czytelników i krytyków.

Tuż po premierze powieści prawa do jej ekranizacji kupił Amazon wraz z Jill Soloway, współtwórczynią serialowych hitów „Sześć stóp pod ziemią” i „Transparent”.