Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Dziewczyny wojenne

Podniesieni z Łączki

Gdyby rodzimi komuniści odkryli wyższość kremacji nad potajemnym grzebaniem zwłok w zbiorowym dole, nie byłoby tej książki.


Reportaż „Śród żywych trupów" to wznowienie. Ale ponieważ publikacja, wydana poza krajem w roku 1990, przeszła bez szerszego społecznego echa, można odbierać ją jako nowość ekshumowaną z cmentarzyska ksiąg, nietrącącą na aktualności. Szejnert zdaje w niej relację z poszukiwania miejsca pochówku polskich patriotów, zamęczonych w więzieniu MBP na Mokotowie.
Ciał ofiar kolaboranckiego reżimu przez dziesięciolecia szukano bezskutecznie. Nie znalazła ich też dziennikarka. Musiało upłynąć ponad 20 lat, by 112 z nich podniosła z powązkowskiej Łączki ekipa prof. Szwagrzyka.

Dzięki książce Szejnert wyklęci bohaterowie mają szansę trwać w wiecznej pamięci narodu.


Recenzent: Mariusz Solecki

Nie pozwoliły, aby wojna zniszczyła ich marzenia

Wojna to z pozoru męska sprawa. Zmienia jednak kobiece losy równie mocno, jak męskie. Jak żyć w czasach, gdy własne wesele kończy się aresztowaniem przez gestapo, gdy tylko bliski poród wstrzymuje wykonanie wyroku śmierci, wykonanie zaś zadania wymaga nawiązania romansu z wrogiem? Jak zachować kobiecą wrażliwość, gdy wokół panuje okrucieństwo, przemoc i niesprawiedliwość? Gdy najmodniejszym dodatkiem staje się biało-czerwona opaska, a w torebce, obok szminki i lusterka, trzeba schować pistolet?

Dziewczyny wojenne to zapierające dech w piersiach wojenne losy 11 kobiet m.in. Jadwigi Piłsudskiej (córki Marszałka Polski), Lidii Lwow (związanej z legendą AK - majorem ”Łupaszką”) i Haliny Wittig (odznaczonej medalem Sprawiedliwa wśród Narodów Świata) 

 Patronat