Pokusy samotności
„Epoka hipokryzji" to pozycja, jakiej dawno nie czytałem. Nie jestem pasjonatem książek historycznych, jednak ta sprawiła, że dowiedziałem się wiele „ciekawych" rzeczy. Z tego miejsca muszę pogratulować autorowi, za pracę, jaką wykonał, zbierając tak obszerną bibliografię. Nie sądziłem, że aż tyle pozycji opisywało życie erotyczne naszych praojców i pramatek.Mój ulubiony rozdział to zdecydowanie ten o pokusach samotności. Przeraził mnie fakt, że kiedyś ludzie wierzyli we wszystko, co im podawano na tacy. Naprawdę śmiałem się, gdy czytałem, jakież to są zgubne skutki autoerotyzmu. Czy faktycznie kiedyś komuś wyrosły włosy między palcami? Kamil Janicki zbadał temat wszerz i wzdłuż. Nie można mu też odmówić kunsztu pisarstwa. Książkę czyta się jednym tchem.
Ogromny plus to wydanie w twardej oprawie. No i oczywiście faktura papieru . Dlaczego jest ona tak ważna dla mnie? Wertując strony mam wrażenie, że te pożółkłe kartki przenoszą mnie w przeszłość. Papier w dotyku sprawia wrażenie starego. No i zapach druku. Tej książki nie wyobrażam siebie czytać w wersji e-booka. Ulotna, lekko pikantna tematyka czytana gdzieś w zakątku pokoju, w łóżku pod pierzyną musi być dopieszczona właśnie tym komfortem, tym papierem i tym zapachem.
Co urzekło mnie w tej pozycji? Rzecz jasna tematyka. Ale literatura połączona z malarstwem, rysunkiem, fotografią to dla kolekcjonera książek mistrzostwo. Autor postanowił zgrabnie umieścić różne ilustracje, które niegdyś były drukowane w gazetach „Amorek" czy „Nowy Dekameron".
Muszę przyznać, że pozycja jest warta przeczytania. Jeśli tylko ktoś interesuje się taką tematyką, nie zmarnuje czasu. Wręcz przeciwnie, mile i wesoło spędzi czas czytając o historii, o której nie mówi się wiele, nie mówi się wcale. Dlatego oby więcej takich pozycji na naszym rynku wydawniczym.
Recenzent: Paweł G.
Najodważniejsza książka historyczna roku. Kamil Janicki o skrywanej stronie II Rzeczpospolitej
Prawda o seksie w II Rzeczpospolitej wychodzi na jaw!
Przedwojenna Polska, jakiej nie znacie
Feministki żądają prawa do „całego życia”. Sklepikarze handlują kondomami z wypustkami, które wynalazł polski Żyd z Konina. Krakowski lekarz odkrywa kobiecy orgazm na wiele lat przed Amerykanami. W szkole jawnie odbywają się lekcje edukacji seksualnej i handel erotycznymi pocztówkami. Polki przyznają, że fantazjują o seksie z Murzynami, a Polacy – o intymnych spotkaniach z Żydówkami. Politycy i publicyści dyskutują o związkach partnerskich i legalizacji poligamii.
Zachowawcze środowiska grzmią że Polska znajduje się na krawędzi moralnej zagłady: tysiące gimnazjalistów oddają się męskiej prostytucji a pedofilia uchodzi w mieszczańskich domach za formę zabawy z dziećmi. W samej Warszawie przeprowadza się 20 000 aborcji rocznie. Konserwatyści udają jednak, że problem nie istnieje. Pod ich naciskiem przestępczość seksualna jest ignorowana a Polki pragnące wyzwolenia są wyzywane od wariatek i nazywane histeryczkami.
Jest rok 1930. Kraj nieskazitelnych dżentelmenów, niewinnych dam i patriotów to w rzeczywistości ojczyzna pierwszej rewolucji seksualnej.
Nowa książka bestsellerowego autora – Kamila Janickiego – odmalowuje wielkie zderzenie światopoglądów i spór obyczajowy, który podzielił przedwojenną Polskę. Jeśli myślałeś, że gender, małżeństwa homoseksualne, walka o prawa kobiet, legalność prostytucji, i tolerancję wobec każdego rodzaju miłości to tematy XXI wieku, sprawdź jak bardzo się myliłeś.