Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Profil mordercy

Profil psychologiczny podstawą do zrozumienia umysłu mordercy

Paul Britton w swojej książce w sposób przystępny przekazuje czytelnikowi podstawy do zrozumienia zarówno osobowości jak i toku myślenia zbrodniarzy. Jeśli chodzi o sam sposób przedstawienia zagadnienia uważam, że jest on bardzo łatwy w odbiorze nie tylko dla psychologów, ale również dla czytelnika zupełnie niezwiązanego z powyższą dziedziną nauki.

Książkę czyta się lekko, pomimo trudnego i głębokiego wątku głównego. Same opisy zbrodni pozwalają nam się wczuć w podaną sytuację, ale poprzez krótką i zwięzłą formę nie wywołują u czytelnika zbędnych emocji takich jak np. przerażenie czy strach. Autor ukazuje nam również ścieżki własnej drogi zawodowej, którą kroczył, przez co jesteśmy w stanie go lepiej poznać.

Sam temat jest bardzo obszernie ujęty poprzez liczne pytania zadawane przez autora, dzięki którym czytelnik jest w stanie głębiej wczuć się w tematykę jak i również od podstaw zrozumieć motywację mordercy. Według mnie podstawowym walorem powyższej publikacji jest zmuszenie czytelnika do spojrzenia na osobę mordercy jako normalnego człowieka, którego choroba sięga podstaw dzieciństwa czy też wpływu społecznego na osobowość. Polecam.


Recenzent: Katarzyna Suchocka

Lektura obowiązkowa dla fanów "Mindhuntera" i "Trupiej Farmy"

Paul Britton jest jednym z najsłynniejszych profilerów na świecie – na podstawie śladów na miejscu zbrodni przygotowuje portret psychologiczny mordercy. Szuka szczegółów, które powiedzą mu coś o sprawcy, pozwolą sięgnąć do jego umysłu i spojrzeć na świat jego oczami. Nawet jeżeli oznacza to konieczność oglądania śmierci przerażonej ofiary.
Psychopaci ukrywający ciała ofiar w ścianach własnego domu i w przydomowym ogródku, szantażysta grożący zatruciem karmy dla zwierząt i odżywek dla dzieci w marketach, makabryczni kolekcjonerzy zabierający z miejsc zbrodni fragment ciała ofiar – to tylko niektóre z prawdziwych spraw, jakie trafiły na strony tej książki.
Paul Britton nie tylko przedstawia swoje najtrudniejsze śledztwa, ale też próbuje wyjaśnić, skąd bierze się w ludziach zdolność do okrucieństwa i zbrodni.
"Profil mordercy" to mroczna wyprawa w głąb zbrodniczych umysłów.