Rywalizacja i nadzieja
„Cudowny lek" to książka, która zawiera mnóstwo odcieni. Poprzez nadzieję, miłość, zazdrość, rywalizację, chęć zdobycia „czegoś" niemożliwego jak na tamte czasy.
Historia rozgrywa się na przełomie XIX w. kiedy to Berlin staje się cudowną krainą. Krainą, która pachnie nadzieją na ocalenie życie. Mnóstwo osób przybywa do niemieckiego miasta w poszukiwaniu lepszego jutra - jutra bez cierpienia. Wieść o tym, iż dwóch naukowców pracuje nad lekiem na gruźlicę spowodowała gigantyczne pielgrzymki. Pierwszy z nich to Robert Koch - skromny niemiecki lekarz z prowincji, natomiast drugi to Ludwik Pasteur - bogacz z Francji. Oboje w znacznym stopniu przyczynili się do rozwoju medycyny. Zagadką w całej powieści staje się trzecia postać - Arthur Conan Doyle - to również lekarz. Jaką rolę odegrał on w tym trio? Zachęcam do przeczytania „Cudownego leku".
Książka ta to równocześnie opowieść o nieuleczalnej chorobie, biografia trzech wybitnych lekarzy i podręcznik medycyny historycznej.
Recenzent: Łukasz Kurzaj
DOSKONAŁA KSIĄŻKA DLA WIELBICIELI „STULECIA CHIRURGÓW”
Opowieść o wielkim przełomie w medycynie i walce z najgroźniejszą chorobą świata
RYWALIZACJA DWÓCH WIELKICH NAUKOWCÓW O SŁAWĘ, PIENIĄDZE i PRESTIŻ
„Napływali do Berlina całymi dniami, tygodniami i miesiącami (…). Berlińczyków musiała zdumiewać ta istna pielgrzymka zombie: tłumy żywych trupów z całej Europy przybywały do ich miasta w poszukiwaniu czegoś, co oficjalnie jeszcze nie istniało”.
Pierwsze pogłoski o tym, że Robert Koch wynalazł cudowny lek na gruźlicę, ściągnęły na niemiecką stolicę prawdziwą inwazję chorych. Nieuleczalna choroba była w XIX wieku powodem jednej trzeciej wszystkich zgonów, więc zdesperowani ludzie pokonywali tysiące kilometrów w nadziei na ratunek. Jednak czy rzeczywiście lekarstwo Kocha było skuteczne?
Poszukiwaniom leku od lat towarzyszył wyścig między dwoma największymi naukowcami tamtych czasów. Robert Koch i Ludwik Pasteur, Niemiec i Francuz, skromny doktor z prowincji i zamożny badacz. Ich starciu przyglądał się inny lekarz – Arthur Conan Doyle, przyszły autor legendarnych powieści o Sherlocku Holmesie, który rozpaczliwie liczył na ocalenie życia swojej ciężko chorej żony.
Książka Thomasa Goetza to opowieść o wielkiej XIX-wiecznej rewolucji, dzięki której medycyna, dotychczas prymitywna, oparta w dużej mierze na zabobonach i półprawdach, zmieniła się w prawdziwą naukę.