Satyra na armię
Wybuchowe mango, debiut byłego pilota Pakistańskich Sił Powietrznych, to trzymająca w napięciu alternatywna wersja tajemniczego zamachu na pakistańskiego prezydenta Zię Ul-Haqa. Autor w zręczny i błyskotliwy sposób przedstawia czytelnikowi własną, alternatywną historię śmierci pakistańskiego prezydenta.Wielopłaszczyznowa narracja, gwałtowne zwroty akcji, uwikłanie bohaterów, szpiedzy i pokazy cichej musztry - to w porywający sposób serwuje nam Mohammed Hanif, dodatkowo szczodrze przyprawiając "Wybuchowe mango" absurdem i ogromną ilością poczucia humoru. Są to niezaprzeczalne atuty książki. Historia jest o tyle wiarygodna, że autor, jak na wstępie zaznaczyłam, sam był niegdyś pilotem, wie jak wygląda życie w pakistańskim wojsku, a przede wszystkim wie, jak wygląda życie w biednym kraju rządzonym przez fanatycznego, niezrównoważonego generała - prezydenta.
Książka skłania do refleksji, mimo potężnej ilości absurdu i humoru, ewidentnie jest to przysłowiowy „śmiech przez łzy". Smutna prawda, smutne realia życia w kraju, w którym panuje dyktatura wojskowa. Satyra na armię i reżim, śmiech przecież jest najlepszym lekarstwem na wszystko.
Recenzent: Kamila Tomczyk
Paragraf 22 w pakistańskich realiach.
W 1988 roku rozbił się samolot, na pokładzie którego znajdował się kontrowersyjny przywódca Pakistanu generał Muhammad Zia ul-Haq, śmietanka sztabu oraz amerykański ambasador. Przyczyny katastrofy do dziś nie zostały wyjaśnione. Kto chciał śmierci polityka, który dokonał zamachu stanu, wprowadził osadzone na Koranie prawo oraz wydał wyrok śmierci na byłego premiera Zulfikara Aliego Bhutto? Teorii spiskowych nie brakowało, jednak żadna z nich nie dała ostatecznych odpowiedzi.
Znakomity debiut Mohammeda Hanifa to kolejna próba odpowiedzi na zagadkę tajemniczej śmierci dyktatora. Myliłby się jednak ten, kto po książce byłego pakistańskiego wojskowego, pisarza i dziennikarza spodziewałby się politycznego thrillera.
Książka Hanifa to mistrzowska analiza wojskowych absurdów i politycznych intryg, połączona z satyrą na dyktaturę, płytką wiarę i koszarowe zwyczaje. Bo czy do śmierci pewnego niezrównoważonego prezydenta mogła przyczynić się pijana wrona, naćpany pracownik pralni, niewidoma więźniarka i nietrafnie zinterpretowany fragment Koranu? Hanif snuje opowieść, w której zbrodnia, polityczna intryga i prywatna zemsta łączą się w inteligentną, skrzącą czarnym humorem historię o religii, przeznaczeniu i kulisach politycznych przewrotów.
Swoim debiutem Hanif podbił serca krytyków najbardziej prestiżowych dzienników. Powieść znalazła się na liście książek nominowanych do Nagrody Bookera w 2008 roku oraz Guardian First Book Award. W tym samym roku powieść pakistańskiego pisarza otrzymała nagrodę Shakti Bhatt First Book oraz wygrała 2009 Commonwealth Writers' Prize w kategorii Best First Book, region Europa i Azja Południowa.
Seria PROZA nadaje rytm współczesnej literaturze.