Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Yoko i John. Dni, których nigdy nie zapomnę

Sekrety wspólnego życia niezwykłej pary

Jonathan Cott zaczynał jako pierwszy europejski redaktor kultowego magazynu "Rolling Stone". Miał szczęście dorastać w latach 60, w blasku historycznych wydarzeń: rewolucji społecznej, ożywienia kulturalnego, protestów politycznych, a także współtworzyć legendarny dziś tygodnik muzyczny. Jak całe rzesze młodych ludzi, dał się oczarować muzyce zespołu The Beatles i porwać charyzmie jednego z jego członków - Johna Lennona.

 

Twórczość i osobowość Johna wywarły ogromny wpływ na życie Cotta i w pewien sposób je zdeterminowały - zaowocowała 45-letnią znajomością z żywą ikoną XX wieku i jego wybranką, Yoko Ono. Efektem tej długoletniej przyjaźni jest osobista opowieść Jonathana Cotta o chwilach spędzonych ze sławną parą dokumentująca najważniejsze, niezapomniane momenty ich życia. Niniejsza książka jest wzruszającym połączeniem pełnych wersji najistotniejszych wywiadów i rozmów z Johnem i Yoko, jakie ukazały się kiedykolwiek na łamach "Rolling Stone", zawierających nowe, niepublikowane dotąd materiały, kilku krótkich fragmentów esejów autora na temat "pary czarodziejów w chwilach wolności" oraz bardzo osobistych wspomnień Cotta o wspólnie spędzonych chwilach: od pierwszego spotkania we wrześniu 1968 roku w Londynie w związku z sesją nagraniową na Abbey Road i pracą nad "Białym Albumem" (w której notabene miał szczęście uczestniczyć) po ostatnie spotkanie z autorami "Double fantasy" w grudniu 1980 roku, na trzy dni przed śmiercią Johna. Wtedy to Lennon udzielił ostatniego wywiadu w życiu, który w pełnej wersji mamy okazję przeczytać po raz pierwszy właśnie na kartach niniejszej książki.

 

O Lennonie napisano już wiele, opublikowano jego korespondencję, przeanalizowano jego teksty na wszelkie możliwe sposoby, a że zwykł wyrażać w nich siebie, obnażać duszę, analizować emocje, wykrzykiwać sposób postrzegania świata, niewiele więcej prócz chęci trzeba, by go poznać. Starsza o kilka lat Japonka, wnuczka bankierów i spadkobierczyni arystokratycznego rodu, awangardowa artystka i pionierka performance'u, od zawsze była postrzegana jako ta, która rozbiła Beatlesów. "Dwa umysły, jedno przeznaczenie" - tak swój związek z Yoko scharakteryzował kiedyś John, a wywiady spisane przez Cotta raz po raz to potwierdzają. Jasno z nich wynika, że para szczerze się kochała, byli dla siebie inspiracją i wytchnieniem, stanowili skończoną całość; potrafili wspólnie pracować i wspólnie żyć, próbowali razem zbawiać i zmieniać świat. Żyli w swojej własnej rzeczywistości i na nowo ją stwarzali, nieustannie modyfikowali, eksperymentowali, rozwijali - to, co ich łączyło, było naprawdę wyjątkowe.


Spotkania Jonathana Cotta z Yoko i Johnem nigdy nie były przypadkowe i zwykle dokumentowały ważne wydarzenia ich życia: pierwsze spotkanie, kiedy ona podarowała mu karteczkę z napisem "oddychaj", wspólne zamieszkanie i ślub, przeprowadzkę do Nowego Jorku, wspólny album "Double Fantasy", plany na przyszłość snute na trzy dni przed śmiercią...


W publikacji znalazł się nawet wywiad z Yoko z marca 2012 roku - świadectwo stałego kontaktu i zażyłości z awangardową artystką, idealnie dopełniający obrazu słynnej pary.

"Yoko i John. Dni, których nigdy nie zapomnę" to książka szczególna. To głęboko osobiste, momentami nawet intymne spojrzenie na dwie wyjątkowe postaci popkultury z bardzo bliska: w zaciszu ich domu i studia nagrań, wspomnienie wspólnie spędzanych wieczorów i imprezowych nocy. Pozwala zrozumieć naturę związku Johna z Yoko i przekonać do tego, że była ona dla niego muzą i natchnieniem, nieustanną inspiracją, miała nań dobroczynny wpływ, była jego dopełnieniem - artystycznym, emocjonalnym i psychicznym. Nie jest to teza, którą autor próbuje przeforsować za wszelką cenę, ale spostrzeżenie, które narzuca się samo w trakcie i po zakończeniu lektury, przewijające się jak mantra przez karty książki.

Książka Jonathana Cotta ucieleśnia charakter i osobowość pary artystów; nie jest przegadana czy wydumana, ale stanowi wzruszająco szczerą i prostą mieszankę wyznania i przesłania będącą treścią ich życia. Długo w pamięci zostają słowa wypowiedziane przez Johna na temat jego związku z Yoko czy też na temat kobiet w ogóle. Bez żadnych upiększeń i interwencji osób trzecich poznajemy meandry wspólnego życia i twórczości pary, źródła ich inspiracji, kulisy działalności, sposób postrzegania świata i plany na przyszłość - a wszystko to okraszone tekstami piosenek Beatlesów, Johna i Yoko wzmagającymi siłę wyrazu i przesłanie treści.


Recenzent: Karolina Małkiewicz

Gdy się poznali, podarowała mu karteczkę z napisem »Oddychaj«. Tak rozpoczęła się najpiękniejsza w dziejach popkultury definicja słowa »kochaj«.

Wielu zarzucało Yoko, że to z powodu szalonej miłości do niej Lennon porzucił Beatlesów.
Ci, którzy znali Yoko i Johna naprawdę dobrze, wiedzieli, że była dla niego największą inspiracją i to dzięki niej rozwinął się jako artysta.

On: niekwestionowana ikona kultury XX wieku.

Ona: awangardowa artystka, wnuczka bankierów i spadkobierczyni arystokratycznego rodu. Studiowała razem z dziećmi cesarza Hirohito. W jej żyłach płynie krew cesarza z IX stulecia. Jako jedna z niewielu może się pochwalić współpracą z tak różnymi muzykami, jak John Cage, Ornette Coleman i Lady Gaga.

Mało kto poznał tę parę tak dobrze jak Jonathan Cott, który przyjaźnił się z nimi od 1968 roku. Przez cały ten czas był jedną z najbliższych im osób – widział ich w najbardziej intymnych chwilach, odwiedzał ich w apartamentach, bywał z nimi w studiach nagraniowych i na imprezach towarzyskich. Przegadał z nimi niejedną noc.
To on jako pierwszy rozmawiał z Lennonem, gdy ten poznał Yoko – i to on przeprowadził z nim ostatni wywiad prasowy na 3 dni przed śmiercią muzyka.