Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Kore. O chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny

Sen o medycynie

Mój odbiór tej książki jest całkowicie subiektywny. Przez znaczną część mojego życia marzyłam o tym, aby zostać lekarzem. Kolejne olimpiady z Biologii i Chemii tylko przybliżały mnie do realizacji tego zamiaru, aby na około rok przed złożeniem papierów na wymarzonym Collegium Medicum wszystko zadrżało w posadach i poszłam w zupełnie innym kierunku.

Od tego czasu prześladuje mnie niespełniony sen o medycynie. Mimo braku w codziennej pracy białego kitla i stetoskopu staram się "romansować" jak najwięcej z przedmiotem moich długoletnich pragnień - oglądam filmy dokumentalne, seriale o lekarzach, czytam książki związane z medycyną - naukowe i popularnonaukowe, dokształcam się w internecie i poznaję słownictwo medyczne.

Obok "Kore" Pana Szczeklika trochę chodziłam. Nie mogłam się zdecydować na zakup, aż w końcu skuszona promocyjną ceną i przykładowym rozdziałem włożyłam ją do wirtualnego koszyka. Gdy zaczęłam czytać wiedziałam, że wybór był słuszny.

Książka jest pięknie wydana. Papierowa obwoluta przyciągająca wzrok, a pod nią płócienna twarda okładka z tym samym zdjęciem. Każdy rozdział rozpoczyna się kolorową reprodukcją dzieła sztuki oraz opatrzony jest średniowiecznym rysunkiem.

Rozdziały dotyczą zwykle jednego tematu - mózgu, duszy, śmierci... Autor zestawia najnowsze odkrycia medyczne - jak komórki macierzyste z zagadnieniami nauk humanistycznych. Odwołuje się do historii, religii i etyki. Na podstawie obrazów analizuje symptomy chorób, a historię medycyny przedstawia często przez pryzmat sztuki i filozofii.
Prezentuje np. badania, które pozwoliły na odkrycie alergenów w zestawieniu z filozofią i wierzeniami starożytnych.

 

Każdy rozdział przynosi wiele informacji, których próżno szukać w pseudonaukowych czasopismach. To co cielesne zostaje zestawione z duchowym, choroby genetyczne jak akromegalia pozwala na odwołanie się do legendy o gigantach....
Napisana jest pięknym językiem i przypomina fascynujący wykład, również dla laików, gdyż autor tłumaczy trudniejsze zagadnienia w subtelny sposób. Pozwala przyswoić wiele wiedzy, bez konieczności wertowania opasłych encyklopedii aby rozszyfrować poszczególne hasła.

 

Pan Andrzej Szczeklik stworzył dzieło, którym można się delektować. Powoli czytać, analizować, przyswajać.


Recenzent: Sylwia Panek - Strzała

Książka nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2008

Kolejna, po Katharsis, książka wybitnego lekarza profesora Andrzeja Szczeklika. Jak zwykle pełna erudycyjnych nawiązań do literatury, filozofii, historii i malarstwa. Profesor pokazuje czytelnikowi największe osiągnięcia medycyny, te historyczne i zupełnie najnowsze. Zastanawia się jednocześnie nad istotą pracy medyka, sednem tej dziedziny nauki oraz szuka w niej… duszy.