Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Ta kobieta. Wallis Simpson

Skandal na królewskim dworze

Jak to jest być kobietą, dla której król zrzekł się tronu? Co czuje ktoś, ciągle atakowany przez media, całą społeczność anglojęzyczną? Anna Sebba w książce „Ta kobieta. Wallis Simpson" próbuje odpowiedzieć na te pytania. Amerykanka wywodząca się ze zwykłej rodziny. Ojciec wcześnie umiera na suchoty, a matka pozostaje sama przez kolejne lata (chociaż później wyjdzie za mąż). Wallis szybko uczy się, jak to jest być niechcianą. Jako młoda kobieta nie jest najlepszą partią dla kawalerów z wyższych sfer. Pierwsze małżeństwo Wallis rozpada się. Drugie teoretycznie powinno być udane, ale wtedy na arenę wkracza książę.


Wallis, według biografki, miała potrzebę wybicia się. Poprzez małżeństwo starała się znaleźć wśród najlepiej urodzonych. Bywanie w towarzystwie było dla niej sensem życia. Jedną z jej przyjaciółek była ówczesna „dziewczyna" 37-letniego księcia Walii. Dzięki temu Wallis bez problemu mogła poznać uwielbianego przez wszystkich następcę brytyjskiego tronu - Edwarda. Jak to się stało, że zawróciła mu w głowie? Nie była ani najpiękniejsza, ani najmłodsza, niektórzy jeszcze twierdzili, że brakowało jej inteligencji.


Sebba poszukuje odpowiedzi na to pytanie. Twierdzi, że Wallis potrafiła rozmawiać z mężczyznami. Szybko wyczuwała ich potrzeby, dzięki umiejętności słuchania. Książę był zakompleksionym człowiekiem. Nie wierzył w siebie, w swoją męskość - mimo romansów, żadna z jego wybranek nie zaszła w ciążę. Pani Simpson dała mu wszystko, czego potrzebował. Była jego matką, traktowała jak dziecko, karciła - bo właśnie tego pragnął. Łączyły ich też podobne zainteresowania. Mieli obsesję na punkcie odchudzania, ćwiczeń, posiadali - nie do końca poznane - braki cielesne.


Po śmierci ojca - Dawid (nazywany tak przez najbliższych), staje się królem Edwardem. Jednak nigdy nie dojdzie do koronacji, bo król abdykuje po niecałym roku panowania. Robi to w imię miłości. Ale czy na pewno? Anna Sebba twierdzi, że niekoniecznie. Sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Wallis Simpson według autorki prawdopodobnie nie chciała zostać królową Anglii. Przez związek z Edwardem naraziła się niemal wszystkim, do tego stopnia, że bała się o swoje życie. Wiedziała, że jej pochodzenie nie spodoba się konserwatywnym Anglikom. Amerykanka i dwukrotna rozwódka... Zakochani wywołali kryzys w kraju, a abdykacja stała się jego jedynym rozwiązaniem. Kiedy na tron wstępuje brat księcia Walii, zaczyna się konflikt Edwarda z całą rodziną królewską. Książę domaga się tytułu dla żony oraz pieniędzy. Narzeka przed bratem, że jest biedny, chce więcej i więcej. Tu dochodzę do sedna sprawy. Wszystko ociera się o pieniądze i egoizm. Nie miłość jest ważna, a chęć posiadania. Wallis pragnie pięknej biżuterii oraz wspaniałych strojów. A na świecie jest wojna... Napominania premiera o umiar nie przynoszą efektów. Również kwestia znajomych Wallis i jej męża pozostawia sporo do życzenia. Anglicy nie zapomną „Tej kobiecie" uścisku ręki z Hitlerem i przyjaźnienie się z nazistami.


Książka Anne Sebby odkrywa przed czytelnikiem sporo nieznanych faktów o Wallis Simpson. „Ta kobieta" jednak nie odpowie na wszystkie nurtujące nas pytania. Wallis była zbyt skomplikowana, by listy, dokumenty, tajne notatki dokładnie ją prześwietliły. Autorka stawia tezy, dając czytelnikowi możliwość wyboru. Miłośnicy książek dowiedzą się, że Wallis i jej mąż nie mieli w zwyczaju czytać czegokolwiek. Wallis wolała być ikoną mody przez 40 lat i przyjmować ogromne ilości biżuterii od męża, które być może zastępowały, wszystko, co straciła przez abdykację Edwarda.


Historia opowiedziana przez Anne Sebbę nie spodoba się tym, którzy chcieliby jasnych i łatwych odpowiedzi. Jednak mimo, że książka opowiada o teoretycznie nudnych historycznych postaciach i zawiera sporo opisów spotkań, imprez, opisów strojów, jest to niezbędne, by nakreślić obraz Wallis. Tytułowa postać jest niezmiernie interesująca, ale dopiero dzięki autorce historia staje się obdarta z mitów i ukazana w nowym, bardziej wiarygodnym świetle. Warto również wiedzieć, że wątek Wallis pojawia się w filmie „Jak zostać królem".


Recenzent: Dominika Fijał

Anne Sebba

Ta kobieta. Wallis Simpson

Tłumaczenie: Anna Sak

Wznowienie 2022

KIM BYŁA KOBIETA, DLA KTÓREJ KRÓL EDWARD VIII ZREZYGNOWAŁ Z TRONU?
Poznali się na przyjęciu. Czterdziestoletni książę Edward przyszedł na nie ze swoją kochanką. Wallis Simpson znalazła się tam przypadkiem. Ta szczupła brunetka o niewyparzonym języku jako jedyna wprost mówiła to, co myśli, nie zasłaniając się przy tym dworską etykietą. Na nieszczęście przyszłego króla i całej Wielkiej Brytanii była mężatką i – o zgrozo – Amerykanką.
W życie Edwarda wniosła powiew świeżości i energię, której nie znały przywiązana do tradycji brytyjska monarchia i ród Windsorów.
Królowa nie mówiła o niej inaczej niż „ta kobieta”. Król nie chciał widzieć jej na swoim dworze i nalegał, by syn zerwał z nią wszelkie kontakty. Książę tymczasem zabierał ją w zagraniczne podróże i obsypywał najdroższą biżuterią.
Oskarżana o bycie czarownicą, kobietą lekkich obyczajów, a nawet nazistowskim szpiegiem. Czy naprawdę kochała Edwarda, czy była pionkiem w politycznej intrydze?
CO TAKIEGO MIAŁA W SOBIE „TA KOBIETA”, ŻE PRZYGOTOWYWANY OD DNIA NARODZIN DO BYCIA KRÓLEM EDWARD WYRZEKŁ SIĘ SWOJEGO PRZEZNACZENIA?
Anne Sebba na podstawie wywiadów, dotąd nieznanych listów i niepublikowanych materiałów, a nawet prywatnych notatek króla Jerzego VI przybliża biografię Wallis Simpson i przedstawia kulisy największego skandalu obyczajowego XX wieku.

LEKTURA OBOWIĄZKOWA DLA FANÓW SERIALU "THE CROWN"