Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Miasto cudów

Szemrana Barcelona

Mnóstwo niesamowitych miejskich legend, szemranych interesów i typów spod ciemnej gwiazdy

 

Nowa powieść hiszpańska zdobyła sobie w ostatnich latach rzeszę fanów. Świadczą o tym ogromne sukcesy - także w Polsce - kolejnych książek Artura Péreza-Reverte, Ildefonsa Falconesa, Carlosa Ruiza-Zafóna czy Eduardo Mendozy. Wszystkich czterech łączy to, że ich dzieła wpisują się w nurt literatury popularnej. Trzej ostatni pochodzą z Barcelony i swoją twórczością składają hołd temu miastu.

Podobnie jest z ukazującą się właśnie powieścią Mendozy „Miasto cudów", która przenosi nas do Barcelony z przełomu wieku XIX i XX. Tym razem hiszpański pisarz w urzekający, nieco melancholijny sposób opowiada uniwersalny mit kapitalizmu: od pucybuta do milionera. Onufry Bouvila przybywa do wielkiego miasta w wieku 13 lat. W głowie ma tylko jedną myśl: pragnie stać się bogaty, by zapomnieć o ojcu nieudaczniku i własnym dzieciństwie. Zaczyna od rozdawania anarchistycznych ulotek, później sprzedaje miksturę na porost włosów, nawiązuje kontakty ze światem przestępczym, handluje nieruchomościami, a w końcu zostaje pionierem kina i najbogatszym Hiszpanem. Spryt, brak skrupułów i doskonała pamięć zapewniają mu sukces.

Jak zawsze w powieściach Mendozy i tutaj nie brak niesamowitych miejskich legend, szemranych interesów, typów spod ciemnej gwiazdy, a przede wszystkim tego, co decyduje o sukcesie hiszpańskiego pisarza: groteski i czarnego humoru. Historia i prawdziwe postaci, jak Rasputin, Gaudi czy dyktator Primo de Rivera, stanowią tylko tło dla literackiej fikcji. Nie jest to najważniejsza książka Mendozy. To po prostu kolejna jego powieść sensacyjno-przygodowa: kawał dobrej literatury popularnej.

 

 

 

Codziennie o książkach nowych i dobrych na 

 

 


Recenzent: Krzysztof Cieślik

Eduardo Mendoza

Miasto cudów

Tłumaczenie: Anna Sawicka

Najsłynniejsza powieść Eduarda Mendozy

Barcelona przełomu XIX i XX wieku. Onufry Bouvila, przemyślny wieśniak, przybywa do miasta w czasie przygotowań do Wystawy Światowej. Pieniędzy ma tylko na tydzień, ambicją mógłby obdzielić tłumy. Onufry chce się wzbogacić – jak najszybciej i za wszelką cenę.

Barcelona, miasto jednocześnie wspaniałe i podłe, samo poszukujące wielkości, nagradza tych, którzy są gotowi zaprzedać jej duszę. To tu w wyniku bezwzględnych intryg, szemranych interesów i zbrodni Bouvila dojdzie do władzy, pozna smak fortuny i wielkiej miłości.

"Miasto cudów" to powieść labirynt zaludniona tłumem postaci szlachetnych i typów spod ciemnej gwiazdy, w której na każdym kroku czeka nas nowa przygoda. Wraz z katalońskim Nikodemem Dyzmą przemierzamy przestronne ulice, wystawne pałace i schodzimy do cuchnących podziemi, burdeli i spelun, do których strach się zapuszczać.
Powieść awanturnicza, napisana z rozmachem, pełna niesamowitych miejskich legend jest jednocześnie wiwisekcją katalońskiej duszy.

Eduardo Mendoza – jeden z najważniejszych hiszpańskich pisarzy, związany z Barceloną. Laureat prestiżowej Premio Planeta (2010) za powieść Walka kotów oraz Nagrody Cervantesa (2016) za całokształt twórczości. W latach 70. i 80. mieszkał w Nowym Jorku, gdzie pracował jako tłumacz ONZ, był tłumaczem Ronalda Reagana.