Tajemnicza książka
Tytuł sugeruje, że powieść opowiada o jakimś Dawidzie nazwiskiem Weiser, prawda? Poniekąd tak jest, chociaż... narrator będący równocześnie uczestnikiem zdarzeń na każdym kroku powtarza, że nie jest to książka o Weiserze (jednocześnie pomija część zdarzeń tłumacząc, że nie dotyczą Dawidka, więc może je pominąć).Dziwne? Nie tylko to. Tekst nie jest podzielony na rozdziały. Niekiedy pojawia się „światło", ale tekst wciąż wydaje się być jedną całością. Lecz... co kilka akapitów przenosimy się między teraźniejszością (kiedy narrator pisze), czasem, kiedy z przyjaciółmi poznali Weisera, przesłuchaniem u dyrektora (po wydarzeniach z Weiserem) i innymi zdarzeniami usytuowanymi w bliższej lub dalszej przeszłości.
Akcja toczy się wielotorowo, lecz wciąż nie do końca wiadomo, do czego to wszystko zmierza. Powiem inaczej - można się domyślić, czego dowiemy się w zakończeniu, ale nie jest to zagadka, której rozwiązanie chce się poznać. Nie chodzi o zaskoczenie, czy jakąś konkluzję ani morał.
"Weiser Dawidek" to debiut Pawła Huelle, który jest już znanym i cenionym pisarzem. Nie czytałam innych jego książek, ale po tej pozycji widać już ogromny potencjał autora. Pisanie książki, w której, że tak powiem, nie do końca wiadomo, o co chodzi, często jest ryzykowne i wielu to nie wychodzi, lecz w tym przypadku zostało zrobione to po mistrzowsku. Wydaje się, że łatwo jest się pogubić w wydarzeniach i czasach, ale widać konsekwencje i przemyślany dobór elementów, na które składa się powieść.
Świetnym zabiegiem było uczynienie narratorem jednego z uczestników wydarzeń, który nie jest głównym bohaterem. Czytelnik razem z nim nie wie pewnych rzeczy i nie jest w stanie się dowiedzieć, ale nie czuć niedosytu niedopowiedzenia. Gdyby o wydarzeniach opowiadał narrator wszechwiedzący, książka utraciłaby ten klimat tajemniczości.
Pisałam wyżej, że jest to dziwna powieść. Niezaprzeczalnie, ale ta dziwność tworzy tę książkę, towarzyszącą jej atmosferę. Jednocześnie odzwierciedla ona poniekąd odmienność Weisera - właśnie to, że był dziwny, inny.
Widzę, że jest to dobra książka. Ba, nawet bardzo dobra! Dlatego nie dziwią mnie liczne nagrody jej przyznane, przekład w piętnastu językach i fakt, że została zekranizowana. Nawiasem mówiąc niedługo będę oglądała film ("Weiser" Wojciecha Marczewskiego), więc pewnie podzielę się moją opinią na jego temat.
Podsumowując - polecam Wam tę książkę z całego serca, bo naprawdę warto i stwierdzili to przede mną ci, którzy znają się lepiej ;)
Recenzent: Emilia Sempołowicz
Aimee Song
Pokaż swój styl. Jak się wyróżnić, przyciągnąć obserwujących i zbudować markę na Instagramie
Tłumaczenie: Joanna Dziubińska
Chcesz się dowiedzieć, jak wyróżnić swoje zdjęcia wśród milionów selfie wrzucanych codziennie na Instagram? Jak je edytować i tagować? Jak zdobyć aktywnych obserwatorów i współpracować z reklamodawcami? Jak zbudować na Instagramie własną markę i zostać influencerką?
O tym wszystkim opowie ci Aimee Song, autorka bloga „Song of Style”. Jest jedną z najbardziej znanych blogerek świata, uznaną przez „The Business of Fashion” za osobę kształtującą światowy rynek mody. Znalazła się na liście 30 największych biznesowych talentów przed trzydziestką magazynu „Forbes”. Na pokazach mody zasiada w pierwszych rzędach. Od lat współpracuje ze znanymi markami. Jej bloga odwiedza miesięcznie ponad 4 miliony osób, a konto na Instagramie codziennie śledzi prawie 4 miliony obserwatorów.