Tak mało wiemy...
Choć Białorusini to nasi sąsiedzi, o ich historii i mentalności nie wiemy prawie nic. To pierwszy i najważniejszy element mojej historii, dla której zdecydowałam się sięgnąć po tę książkę. Po prostu zrobiło mi się wstyd, że nigdy nawet nie przeszło mi przez myśl, by zainteresować się białoruską dyktaturą i jej przywódcą. Dzięki ,,Łukaszence" nie tylko dowiedziałam się, jak przebiegała polityczna droga kariery ostatniego przywódcy-dyktatora Europy, ale przy okazji zdobyłam wiele cennych informacji dotyczących Białorusinów i ich stosunku do swojego przywódcy. Nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że temat ten jest dla autorów pasjonujący, dlatego tak dobrze czytało się tę książkę. Wszystkim, którzy nie wiedzą nic i tym, którzy od lat pasjonują się Białorusią - a przypuszczam, że znajdą się i tacy amatorzy - książkę tę serdecznie polecam.Recenzent: Ula Miłkowska
Wszystkie oblicza ostatniego dyktatora Europy
Twierdzi, że w czasie suszy zsyła rolnikom deszcz, choć póki co nie jest jeszcze Bogiem.
Od zapewniania, że jest „kimś troszkę więcej”, ma swoich ludzi.
Kim naprawdę jest Aleksander Łukaszenka? Dyktatorem krwawo rozprawiającym się z opozycją czy skutecznym politykiem zapewniającym Białorusinom upragnioną stabilizację? Czy to prawda, że przychylność deputowanych zdobywał, ofiarując im kilogramy ogórków? W co naprawdę wierzy? Czy trzyma Rosję na smyczy? Czy stanowi zagrożenie dla Polski? Czy po ukraińskim Majdanie symbolem kolejnej rewolucji zostanie Plac Niepodległości w Mińsku?
Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki, specjalizujący się w tematach dotyczących Europy Wschodniej, przyglądają się niezwykłej karierze byłego dyrektora sowchozu. W pełnej tragikomicznych anegdot i przerażających faktów opowieści zdradzają, jakimi metodami utrzymuje władzę od dwudziestu lat, kim są ludzie z jego najbliższego otoczenia oraz kto i kiedy przejmie po nim władzę.