Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Wybór Jasminy

To nie jest fikcyjna historia

"Czasem życie wymaga od nas odwagi ponad nasze siły" - to zdanie trafnie opisuje "Wybór Jasminy", książkę napisaną przez Jean Sasson. To bardzo trudna lektura, ale i ważna. To nie jest fikcja literacka, ale opowieść oparta na faktach. Czytając "Wybór Jasminy" warto sobie uzmysłowić, że tak naprawdę takie historie jak opisana w książce, dzieją się cały czas. Może w innych miejscach i realiach, ale się dzieją.

Jasmina, bohaterka książki, to młoda Libanka. Niezwykle piękna kobieta, a do tego wykształcona i inteligentna. Ceni sobie niezależność i wolność, ale zawsze pozostaje wierna tradycji muzułmańskiej, w której była wychowywana. Jej życie jest ciekawe, ale i spokojne zarazem. Niestety, wszystko się zmienia, kiedy irackie wojska wkraczają do Kuwejtu, w którym akurat przebywa kobieta. Jasmina pechowym zbiegiem okoliczności zostaje porwana przez irackich żołnierzy i trafia do niewoli. Jak się okazuje, jest jedną z wielu kobiet przetrzymywanych w budynku. Stają się one niewolnicami irackich żołnierzy.

Z każdą przeczytaną stroną, wyłania się coraz bardziej przerażający obraz tego, jak iraccy żołnierze traktowali uprowadzone kobiety. Zastraszanie, bicie, głodzenie, brutalne gwałty - to stało się ich codziennością. Tylko dzięki niesamowitej woli życia i sile psychicznej, Jasminie udaje się przetrwać.

Przetrwanie nie oznacza jednak tego, że kobieta odzyska swoje dawne życie. Tak naprawdę ze wszystkim, co następnie przynosi jej los, musi się zmierzyć sama. Niestety, przygnębiające jest podejście tamtejszej społeczności, która twierdzi że zgwałcona kobieta okrywa hańbą swoją rodzinę... Kobieta jest sama sobie winna. Nawet Jasmina jest o tym głęboko przekonana.
"Takie reakcje były czymś zwyczajnym na Bliskim Wschodzie. Każdą zgwałconą dziewczynę obwiniano o to, co się stało. Każda była odpowiedzialna za zachowanie czystości. Jasminę obwiniano by o to, że poleciała do Kuwejtu. Że rozstała się z koleżankami, by zamieszkać w kuwejckim domu. Że pomagała kuwejckim bojownikom, przewożąc ulotki. Że prowadziła samochód. Że znalazła się na drogowym punkcie kontrolnym. Ale przede wszystkim o to, że przeżyła."

Jean Sasson to amerykańska dziennikarka, która w swoich książkach wstawia się za krzywdzonymi kobietami Bliskiego Wschodu i oddaje im głos. Jasmina zaufała autorce na tyle, by otworzyć się przed nią i opowiedzieć o tragicznych wojennych doświadczeniach. Nie tylko swoich, ale i poznanej w więzieniu Lany.

"Kilka tygodni po moim przyjeździe do Kuwejtu rząd tego kraju naprowadził mnie na historię bardziej przerażającą niż inne, tajemną historię świadomie ukrywaną przed okiem światowych mediów, historię ogniskującą się wokół niewinnych kobiet - historię, która położyła się na moim sercu nieznośnym ciężarem. Teraz chcę ją opowiedzieć."


Recenzent: Anna Polowiec

Jean Sasson

Wybór Jasminy

Tłumaczenie: Grzegorz Łuczkiewicz

Czasem życie wymaga od nas odwagi ponad nasze siły.

Jasmina to nie postać literacka. Wszystko, co zostało opisane w tej książce, wydarzyło się naprawdę, a los głównej bohaterki współdzieliły setki innych kobiet.

Piękna, inteligentna, wykształcona. Była dumną Libanką, kochała wolność, ale zawsze pozostawała wierna tradycji muzułmańskiej, w której ją wychowano. Miała 23 lata, a nigdy nawet nie pocałowała mężczyzny.

Tego dnia znalazła się w niewłaściwym miejscu i czasie. Została porwana przez irackich żołnierzy i uwięziona w ciemnej celi, wraz z kilkunastoma innymi niewolnicami.

Jasmina wiedziała, że aby odzyskać wolność, sama musi o nią zawalczyć.

Oprawca zapanował nad jej ciałem, ale nie nad myślami i duszą! Jedyną bronią, jaka jej pozostała, była oszałamiająca uroda i kobiecy spryt, dlatego – niczym Szeherezada – rozpoczęła niebezpieczną grę. Postanowiła go w sobie rozkochać.

Jean Sasson to amerykańska dziennikarka, która w swoich książkach wstawia się za krzywdzonymi kobietami Bliskiego Wschodu i oddaje im głos. Tym razem opisuje historię Jasminy, która jako jedyna odważyła się rozmawiać z autorką o swoich tragicznych wojennych doświadczeniach.

Wybór Jasminy to współczesna opowieść o niegasnącej nadziei, która wyzwala odwagę i daje nowe życie. Opowieść tym bardziej przejmująca, że prawdziwa.