Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Pięść Dawida. Tajne służby Izraela

W imię Jahwe. Czy na pewno?

Książka napisana lekko, choć nieco chaotycznie. Lektura ciekawa, choć... No właśnie jaka?

Nie jestem w stanie podzielić zachwytu autora nad tematyką. Służby specjalne państwa Izrael znane ze swej morderczej skuteczności, wytrwałości, świetnego wyszkolenia i doskonałego uzbrojenia.

Niestety, zabrakło mi w książce krytycznego spojrzenia, zwrócenia uwagi na tragiczne skutki działalności tajnych służb, które uderzają przede wszystkim w zwykłych Palestyńczyków, traktowanych przez Izrael jak gorszy sort ludzi.
Niestety, tym samym książka mnie zawiodła. Wpisuje się ona w nurt powszechnego zachwytu nad Izraelem, państwa, które „opiera się" muzułmańskiej nawałnicy. Czasami jednak warto zastanowić się, kto tak naprawdę jest ofiarą. Ja mogę stwierdzić, że na pewno nie jest nią Izrael wraz ze swoimi tajnymi służbami.

 


Recenzent: Anna Szczepańska

Opowieść o najbardziej spektakularnych akcjach służb specjalnych Izraela

Izrael to państwo-twierdza. Nie ma takiego drugiego na świecie, w którym aparat służb specjalnych byłby aż tak rozbudowany i tak wszechwładny. To państwo w państwie, tajne i doskonale zorganizowane. To właśnie jego funkcjonariusze - agenci działający „pod przykryciem”, członkowie ekip likwidacyjnych, komandosi, odbijający samoloty z rąk porywaczy - są bohaterami tej książki.

Artur Górski, znany dziennikarz i autor bestsellerowych książek o polskiej mafii, opisał ten najskuteczniejszy system wywiadowczy świata przez pryzmat losów konkretnych ludzi, których poznał w Izraelu. Rozmawiał m.in. z byłymi agentami, twórcami Krav Magi, komandosami i synem konstruktora pistoletu uzi. Wziął udział w szkoleniach, z którymi może się równać jedynie morderczy trening amerykańskich Navy SEALs.
W efekcie powstała fascynująca opowieść o najbardziej spektakularnych akcjach służb specjalnych Izraela, niewyjaśnionych zdarzeniach i ludziach, którzy udaremnili niejeden zamach.