Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Lwowskie puchacze. Wspomnienia lotnika

W powietrzu i na ziemi

Autor (1911-1987) był lotnikiem, uczestnikiem Bitwy o Anglię i ostatnim dowódcą 307. Dywizjonu Nocnych Myśliwców, a także znakomitym inżynierem, który m.in. zaprojektował układ chłodzący w sondzie Voyager i sportowcem. Żył intensywnie i umiał to we wspomnieniach opisać. Do licznych jego talentów można dodać i talent literacki. Pamiętniki przygotowała do publikacji żona, która była pierwszą Polką, a w ogóle czwartą kobietą, która samotnie przepłynęła Atlantyk. Można powiedzieć, że w tym małżeństwie spotkały się nielada osobowości.

Wbrew tytułowi ("Lwowskie puchacze. Wspomnienia lotnika"), całkiem spore partie wspomnień dotyczą dzieciństwa i młodości autora, a również jego powojennych losów. W kampanii wrześniowej, choć zmobilizowany, właściwie nie wziął udziału, przemieszczając się motocyklem ku Zaleszczykom. Przez Rumunię, Węgry, Jugosławię, Grecję dotarł do Francji, ale i tam nie dane mu było latać. Dopiero w Anglii zrealizował się jako pilot myśliwski i zasłużył na Virtuti Militari i trzykrotnie na Krzyż Walecznych.

Damsz opisuje pojedynki lotnicze, które staczał, ale poświęca też wiele uwagi angielskim obyczajom. Jest bystrym obserwatorem, ma spore poczucie humoru i dystans do samego siebie. To właśnie sprawia, że te wspomnienia czyta się tak dobrze.

 


Codziennie o książkach nowych i dobrych na
Recenzent: Andrzej Garlicki

Wspomnienia dowódcy dywizjonu 307 - wciągająca, opowiedziana ze swadą i humorem historia życia lotnika i wynalazcy.
„Bądź ostrożny, lataj nisko i powoli” - taką radę usłyszał od babci młody Jerzy Damsz, gdy ta dowiedziała się, że wnuk ma zamiar latać szybowcem. Ani ona, ani on nie mogli wiedzieć, że za kilka lat Damsz będzie dowódcą 307 Dywizjonu Nocnych Myśliwców zwanego „Lwowskimi Puchaczami”. Jerzy Damsz opowiada o swojej młodości i nauce latania, wybuchu II wojny światowej, walkach w czasie Bitwy o Anglię i późniejszych losach. Lwowskie puchacze uwodzą zarówno błyskotliwym stylem okraszonej anegdotami opowieści, jak i bogactwem zawartych w niej informacji. Czytelnik może dowiedzieć się z niej m.in. jak radar zmienił współczesne lotnictwo i jakie zagrożenia czyhają na pilota lecącego nocą. Przeczytaj recenzję na portalu konflikty.pl