W tajnej służbie Jej Książęcej Mości
Powieść Christophera W. Gortnera naszpikowana jest typowymi dla kryminału elementami szpiegowskimi, tajemnicami i zagadkami. W połączeniu z dobrze narysowanymi i wiarygodnymi postaciami daje to udaną i wciągającą powieść. Akcja jest szybka i dynamiczna. A że nie jest jednoliniowa dowodzą o tym liczne zwroty. Znajdziemy tutaj również wiele elementów sensacyjnych i przygodowych, częściowo opartych na faktach, które przybliżają czytelnikowi historię Anglii tamtych czasów.Rok Pański 1553. Na angielskim tronie zasiada Maria Tudor, bezwzględna katoliczka dąży do wyplewienia herezji z królestwa. Zawiązuje tajny sojusz z Hiszpanią, na skutek którego wzmocni swoją władzę. Poddani jednak buntują się przeciwko jej polityce i coraz częściej wymieniają imię młodszej córki Henryka VIII jako prawowitej królowej. Dochodzi do wybuchu powstania Wyatta, którego zwolennicy szybko tworzą mocną armię i idą na Londyn. Maria czeka na fałszywy ruch siostry, aby raz na zawsze pozbyć się problemu, a młody Prescott próbuje przejąć ważne dokumenty podpisane ręką Elżbiety, które mogą świadczyć o jej zdradzie.
Książka porusza dość istotny wątek w historii Anglii, a często pomijany lub przemilczany w opracowaniach historycznych. Chodzi o bunt Wyatta, który co prawda nie trwało długo, ale w przypadku powodzenia mogłoby znacznie zmienić historię Anglii. Szacuje się, że udział w armii powstańczej wzięło 15000 ludzi. Gdyby zainicjowane przez niego powstanie odniosło sukces obalono by Marię, a na tron wróciłaby lady Jane Grey, zwana dziewięciodniową królową, którą osadził na tronie jej ojciec, Henryk Grey, 1 książę Suffolk. W skutek upadku buntu i zwycięstwa armii królewskiej zarówno Henryk jaki lady Jane stracili życie. Maria ogarnięta chęcią zemsty szukała dowodów na udział Elżbiety w tym spisku - bez powodzenia.
Właśnie ta umiejętność Gortnera zasługuje ogromne uznanie. Jest to łatwość przeplatania wydarzeń historycznych z wątkami powieści - w tym autor jest po prostu mistrzem. Jego kompetentna wiedza podparta jest wieloletnimi badaniami prowadzonymi w wielu krajach. Autor wielokrotnie podkreśla, że wydarzenia z niniejszej powieści są fikcyjne, ale starał się jak najdokładniej uzupełnić je i zrekonstruować zgodnie z własnym przekonaniem te luki w historii, których do dziś nie wyjaśniono z powodu różnych braków w źródłach.
C.W. Gortner zaskakuje po raz kolejny. To już czwarta powieść tego autora, którą miałem okazję przeczytać. Za każdym razem urzeka mnie dokładnością pracy, jaką wykonał, aby napisać wciągający thriller z elementami sensacji, umieszczony w historycznych czasach królów, królowych i wielkich spisków.
Recenzent: Sebastian Janiszewski
Pajęczyna kłamstw i intrygi na dworze Tudorów. Gra, w której stawką jest korona… albo śmierć.
Jest rok 1553. Na angielskim tronie zasiada Maria Tudor, później znana jako Krwawa Maria. Królowa bezwzględnymi metodami próbuje przywrócić w Anglii katolicyzm i zawrzeć sojusz z Hiszpanią. Poddani jednak buntują się przeciw jej rządom. Szepty w pałacowych korytarzach powtarzają imię księżniczki Elżbiety jako kandydatki do przejęcia tronu. Maria zaś czeka tylko fałszywy krok siostry, by raz na zawsze pozbyć się rywalki.
Tymczasem na skutek spisku hiszpańskiego ambasadora listy Elżbiety wpadają w niepowołane ręce, a ich treść wystarczy, by skazać księżniczkę na śmierć. Czy wiernemu szpiegowi uda się odzyskać je na czas?