Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Wybór Jasminy

Walka o życie i wolność

Książka „Wybór Jasminy" autorstwa Jean Sasson jest niezwykłą opowieścią o pięknej, wykształconej i dumnej kobiecie, która wbrew przeciwnościom losu i okrucieństwu wojny postanowiła walczyć o swoją wolność.

Wielu z nas wciąż pamięta rok 1990 i krwawą wojnę, która toczyła się między Irakiem a Kuwejtem. Płonące szyby naftowe, niebo ciemne od dymu i zrujnowane miasta wciąż pozostają w pamięci, jakby to było wczoraj. Znamy to jednak przede wszystkim z materiałów prasowych oraz programów telewizyjnych. Tymczasem za relacjami dziennikarzy, w tle rozgrywały się ludzkie dramaty. Tysiące ofiar: kobiet, mężczyzn i dzieci płaciło najwyższą cenę; cenę wpisaną w każdy zbrojny konflikt. Wśród nich była również bohaterka książki, która przeszła przez piekło, lecz nigdy nie straciła ducha i nadziei na odzyskanie wolności.

Autorka książki, Jean Sasson, to amerykańska dziennikarka, dzięki której świat kobiet Bliskiego Wschodu staje się nam bliższy i bardziej zrozumiały. To dzięki niej możemy przyjrzeć się życiu w krajach muzułmańskich oczyma tych, które skryte za zasłoną, zamknięte w czterech ścianach domostw i będące ofiarami nieustających konfliktów, nie mogą same opisać swoich historii. Za jej pośrednictwem głos kobiet z Bliskiego Wschodu jest coraz bardziej słyszalny, a czytelnik może poznać ich przejmujące losy. Jean Sasson nie skupia się na politycznych relacjach i krwawych walkach, lecz pokazuje ludzkie dramaty i pochyla się nad życiem kobiet wywodzących się z zupełnie innego kręgu kulturowego. Taka była jej bestsellerowa książka „Łzy księżniczki", taki jest „Wybór Jasminy". Siła słowa tkwi w prawdziwości tych historii, w faktach i realiach życia.

„Wybór Jasminy" jest książką, która zapada głęboko w pamięć. Bohaterka - młoda libańska kobieta - nie chce być wyłącznie posłuszną żoną i matką, lecz pragnie poznać świat i zaznać wolności. Piękna i inteligentna, szybko znajduje pracę jako stewardesa i przez dwa lata cieszy się niezależnym życiem. To szczęście kończy się pewnej nocy, gdy na ulicach Kuwejtu rozlegają się strzały, a wojna z całą brutalnością wdziera się do jej życia. Uwięziona, staje się własnością człowieka, który nie zna litości. Nie jest jednak osamotniona. Ten sam los spotyka wiele innych kobiet, a wśród nich Lanę, której historia jest równie wstrząsająca. Jasmina stara się jednak przetrwać i nawet na samym dnie tego piekła, do którego trafiła, zachować nadzieję. Dzięki temu, mimo fizycznych cierpień, nie traci zimnej krwi i nie waha się podjąć niebezpiecznej gry o własne życie. Nie wie jednak, że to, co przeżyje, pozostawi ślad nie tylko w jej sercu i pamięci...

Życie i śmierć; nadzieja i okrucieństwo; do głębi przejmujące opisy prawdziwych zdarzeń oraz niewyobrażalnego cierpienia, przez które przechodziły kobiety, stanowią o sile tej książki. „Wybór Jasminy" to wstrząsająca historia, choć opisana w sposób przystępny i zrozumiały. Dzięki Jean Sasson zaglądamy do świata pełnego bólu i rozpaczy; świata pełnego krwi i okrucieństwa. Podtytuł książki: „Prawdziwa opowieść o niewolnicy, która wywalczyła sobie życie" jest jak najbardziej trafny. Nie można się dziwić, że kobiety nie chcą mówić o tym, co je spotkało. Te zaś, które odważą się na to, chcą zachować anonimowość.
„Wybór Jasminy" to książka, którą trzeba przeczytać. Nie jest to wprawdzie pozycja łatwa i przyjemna, lecz do bólu prawdziwa.


Recenzent: Anna Koprowska

Jean Sasson

Wybór Jasminy

Tłumaczenie: Grzegorz Łuczkiewicz

Czasem życie wymaga od nas odwagi ponad nasze siły.

Jasmina to nie postać literacka. Wszystko, co zostało opisane w tej książce, wydarzyło się naprawdę, a los głównej bohaterki współdzieliły setki innych kobiet.

Piękna, inteligentna, wykształcona. Była dumną Libanką, kochała wolność, ale zawsze pozostawała wierna tradycji muzułmańskiej, w której ją wychowano. Miała 23 lata, a nigdy nawet nie pocałowała mężczyzny.

Tego dnia znalazła się w niewłaściwym miejscu i czasie. Została porwana przez irackich żołnierzy i uwięziona w ciemnej celi, wraz z kilkunastoma innymi niewolnicami.

Jasmina wiedziała, że aby odzyskać wolność, sama musi o nią zawalczyć.

Oprawca zapanował nad jej ciałem, ale nie nad myślami i duszą! Jedyną bronią, jaka jej pozostała, była oszałamiająca uroda i kobiecy spryt, dlatego – niczym Szeherezada – rozpoczęła niebezpieczną grę. Postanowiła go w sobie rozkochać.

Jean Sasson to amerykańska dziennikarka, która w swoich książkach wstawia się za krzywdzonymi kobietami Bliskiego Wschodu i oddaje im głos. Tym razem opisuje historię Jasminy, która jako jedyna odważyła się rozmawiać z autorką o swoich tragicznych wojennych doświadczeniach.

Wybór Jasminy to współczesna opowieść o niegasnącej nadziei, która wyzwala odwagę i daje nowe życie. Opowieść tym bardziej przejmująca, że prawdziwa.