Walka ze złem
Sultana to wnuczka saudyjskiego króla i żona saudyjskiego księcia. Mimo że niewyobrażalnie bogata i uprzywilejowana, to jednak nigdy nie zaznała prawdziwej wolności. Mieszka bowiem w kraju, w którym obowiązujące prawa i obyczaje zmieniają w niewolnice wszystkie kobiety, nawet te, które wywodzą się z królewskiego rodu. Nawet teraz, w XXI wieku.Ta książka to wstrząsające historie z życia samej Sultany i jej znajomych kobiet: Fatimy, której mąż chce odebrać dzieci, Szady, oskarżonej o czary, Farii, młodej Saudyjki poddanej obrzezaniu, a także Dalal i Amal, dziewczynek nękanych i zabitych przez własnych ojców.
Tyle dowiadujemy się z okładki. Napisana przystępnym językiem przedstawia historię jednej z księżniczek arabskich, która mimo szykan, postawiła się swoim oprawcom między innymi ojcu i bratu. Zresztą w tym kraju kobieta to zwierzę do reprodukcji, które nie ma żadnych praw. Sultana może i ma ciężkie życie, ale chyba nie zdaje sobie sprawy, że w porównaniu z kobietami, które nie należą do elity, jej życie to sielanka, co nie znaczy, że nie widać różnicy. Trochę naiwna z niej arystokratka, niby sprzeciwia się nakazom religii i "uświęconym" tradycjom, a jednocześnie ubranie przez kogoś szortów i wyjście tak na ulicę jest dla niej nie do pomyślenia. Więc albo się sprzeciwiam i wspieram zmiany, albo siedzę cicho i nic nie robię. Może trochę zły przykład, ale ogólnie chodzi o to, że mimo wszystkiego co przeszła, księżniczka ma trudności, aby wyzbyć się przekonań, nakazów wpojonych przez rodzinę i wszechobecną indoktrynację.
Podsumowując książka warta uwagi, skłaniająca do zastanowienia się nad problemem, który jest, ale mimo takich obrazów, jak np. ten, nic z nim się nie robi. Polecam.
Recenzent: Robert Woźniak
Jean Sasson
Łzy księżniczki. Moje życie w najbogatszym i najbardziej opresyjnym królestwie świata
Tłumaczenie: Mateusz Borowski
Jak naprawdę wygląda życie kobiet w Arabii Saudyjskiej w XXI wieku, w czasach internetu i nowoczesności?
Prawdziwa opowieść saudyjskiej księżniczki o świecie, w którym wolnością cieszą się tylko mężczyźni i pustynny wiatr
Sultana to wnuczka saudyjskiego króla i żona saudyjskiego księcia.
Mimo że niewyobrażalnie bogata i uprzywilejowana, to jednak nigdy nie zaznała prawdziwej wolności. Mieszka bowiem w kraju, w którym obowiązujące prawa i obyczaje zmieniają w niewolnice wszystkie kobiety, nawet te, które wywodzą się z królewskiego rodu.
Nawet teraz, w XXI wieku.
Ta książka to wstrząsające historie z życia samej Sultany i jej znajomych kobiet: Fatimy, której mąż chce odebrać dzieci, Szady, oskarżonej o czary, Farii, młodej Saudyjki poddanej obrzezaniu, a także Dalal i Amal, dziewczynek nękanych i zabitych przez własnych ojców.
Łzy księżniczki to nowa książka napisana przez amerykańską dziennikarkę i jednocześnie przyjaciółkę Sultany, Jean Sasson. Za ujawnienie ciemnych sekretów najbogatszego królestwa świata grożono jej arabskim więzieniem.