Warto myśleć "pod prąd"
„Dobre życie jest umiejętnością. Jesteśmy biegli w wielu umiejętnościach, ale mało kto opanował umiejętność życia", pisze we wprowadzeniu do swojej książki Tadeusz Gadacz. Każdy z nas znajduje się w sytuacji szczególnej: żyjemy, z konieczności przyjmując wszystko, co życie niesie ze sobą.Wspominamy przeszłość i obawiamy się nieznanej przyszłości. Każdego dnia, w natłoku obowiązków i wątpliwości, musimy umieć żyć umiejętnie, a jednocześnie odnosimy wrażenie, że chwilami nas to przerasta. Zadajemy sobie pytania - jak żyć pełnią życia? Jak w ogóle żyć?
Książka Tadeusza Gadacza nie odpowiada wprost na te pytania. Niech to nas nie rozczaruje - wszak nasz świat „instant" zbyt pełen jest recept na szczęście, sukces, które mają rzekomo działać błyskawicznie. Jak to dobrze, że gotowych recept na dobre życie nie ma. Lektura książki pomaga zatrzymać się, zwolnić tempo, zastanowić się nad „ginącymi" już doświadczeniami i emocjami. Zbyt rzadko zdajemy sobie sprawę, że nasze poczucie dobrego życia wiąże się nierozerwalnie z tym, że zastanawiamy się, nieraz głęboko, czym jest wolność człowieka, odpowiedzialność, samotność, spotkanie z drugim człowiekiem, jakie niesie to ze sobą konsekwencje. To cenna wiedza, na co dzień przyćmiona przez krzykliwy świat, gdzie panuje kult pieniądza i młodości, w którym człowiek z trudem się odnajduje.
Jakże odmienne są refleksje Tadeusza Gadacza od tego, co dyktuje nam skomercjalizowany i zglobalizowany świat. Ta książka przekonuje nas, że zawsze warto myśleć „pod prąd". Nie bać się zajrzeć do własnego wnętrza, posłuchać swoich emocji, zanurzyć się bez obaw w głębokie zakamarki swojej osobowości. Tylko tam bowiem - jak zgodnie twierdzą cytowani przez autora mędrcy na przestrzeni wieków - możemy znaleźć klucz do pięknego, spełnionego życia. To na pozór takie banalne, ale przecież musimy też zebrać się na odwagę i czytając, podążać za myślami autora. To wędrówka fascynująca i przygoda na wiele lat. To książka na całe życie.
Recenzent: Joanna Kapica-Curzytek
Czy potrafimy znaleźć szczęście w tym, co nas otacza, w naszej codzienności?
Życie można przeżyć na różne sposoby – radośnie, nie przejmując się niczym, smakując każdą mijającą chwilę lub też rozważnie, jakby każdy dzień miał być ostatnim dniem naszego życia. Chcemy być szczęśliwi, ale czy potrafimy znaleźć szczęście w tym, co nas otacza, w naszej codzienności, pośród trudnych wyborów, jakich zmuszeni jesteśmy dokonywać? Sami siebie pytamy, jak żyć, by odnaleźć w sobie spokój ducha i niezmąconą radość, ale nie my pierwsi zadajemy takie pytania. Na przestrzeni wieków wskazówek szukano u teologów i filozofów.
U progu XXI wieku Tadeusz Gadacz – filozof, śladem dawnych nauczycieli mądrości, uczy siebie i nas, trudnej sztuki życia.