Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Gawędziarz

Wędrówka

"Gawędziarz" Vargasa Llosy to pozycja w moim mniemaniu odrobinę magiczna. To historia amazońskiego plemienia Macziguengów, wędrujących ludzi. Rozpoczęli swą wędrówkę, bo tak właśnie należy czynić. Ale żeby żyć wędrując musieli pozbyć się wszystkiego - domów, ziemi, zwierząt. Wzięli jedynie to, co niezbędne. Od tej chwili wędrują by służyć Słońcu i strzec się przed Kientibakorim.
Książka przedstawia świat szamańskich praktyk, rytuałów i magii. Pełno w niej legend i opowieści. To również historia Llosy o sobie samym. O studiach, badaniach lingwistycznych, wyprawach do amazońskiej dżungli. O przygotowywaniu programu "Wieża Babel" i przygodach z tym związanych. O "niewygasłej miłości, ponownie wybuchającej płomieniem" jaką jest pragnienie napisania historii o wędrownych opowiadaczach historii. Pragnienie przekonania się, czy istnieją naprawdę. Kim są ci, których istnienie Macziguengowie skrzętnie ukrywają? Ci "przekaziciele wieści codziennych" podtrzymujący więzi plemienne rozproszonej społeczności. Gawędziarze.
To w końcu opowieść o Saulu Zarutasie, przyjacielu z lat studenckich, etnologu. Ten urodzony w żydowskiej rodzinie chłopak ze znamieniem na twarzy szuka pośród Macziguengów swojej tożsamości. Wędrując i realizując swoją etnologiczną pasję, powoli staje się jednym z nich. Wszystkie te wątki przeplatają się, mieszają, współgrają ze sobą. I sama już nie wiem, co w tej historii ma znamiona prawdy, a co jest tylko kolejną opowieścią. Ale będę do niej wracać, żeby na chwilę jeszcze znaleźć się pośród amazońskiej dżungli, przyjrzeć zwyczajom, posłuchać opowieści. I za każdym razem uświadamiać sobie z żalem, że rozwój cywilizacji zmieniając naturalne środowisko, nieodwracalnie zmienia życie tych, którzy żyją tak blisko natury . "Żyjemy, wędrujemy. To jest szczęście, chyba."

Recenzent: Agnieszka Leśniewska

Mario Vargas Llosa

Gawędziarz

Tłumaczenie: Carlos Marrodan Casas

To powieść o tym, jak opowiadać historię

Gawędziarz to wyjątkowa książka w dorobku Vargasa Llosy. Historia amazońskiego plemienia Macziguengów i ważnej roli, jaką pełnili w nim gawędziarze - wędrowni opowiadacze, przekaziciele wieści codziennych, a także legend i symboli, będących fundamentem istnienia ukrytej przed światem społeczności.

Powieść to jednocześnie rekonstrukcja losów przyjaciela z lat studiów - Żyda, Saula Zuratasa, etnologa, który próbując odnaleźć dowody na istnienie maczigueńskich gawędziarzy, w końcu sam przemienił się w jednego z nich.

Llosa prowadzi nas przez świat szamańskich praktyk, znachorów i czarowników. Snuje opowieści o księżycu, wykradaniu kosmyków włosów, o tym jak leczyć członek ukąszony przez osę i o tym... jaki amulet nosi w portfelu. Pełno tu mitów, zjawisk nadprzyrodzonych, legend, rytuałów i magii.

Gawędziarz to także opowieść Llosy o sobie samym. O wyprawach do dżungli amazońskiej, o przyjaciołach, pracy uniwersyteckiej, badaniach lingwistycznych, programie telewizyjnym pt. „Wieża Babel”, dla którego robił wywiady z Borgesem, Sábato, Miłoszem. To powieść o tym, jak opowiadać historię.


Szukasz pomysłu na prezent? Zobacz nasze nasze literackie gadżety:

Zobacz jak je otrzymać