Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Generał w habicie. Opowieść o  siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i Wspólnocie Chleb Życia

Wejść między najbiedniejszych

Książka Stanisława Zawady to niezwykły reportaż o siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i założonej przez nią w Polsce Wspólnocie „Chleb Życia". Reportaż o tych, którym w życiu się nie powiodło i o tych, którzy takie życie świadomie wybrali. Zostawili rodziców, ukochanych, rodzeństwo, doktoraty, pracę... Bo coś w nich, kazało im wejść pomiędzy najbiedniejszych.


Wspólnotę zakładają w Polsce dwie kobiety - Małgorzata i Tamara. Różni je niemal wszystko - od wychowania po kwestie wiary. Łączy nieustanna potrzeba niesienia pomocy i chęć naprawy świata. Razem tworzą dla bezdomnych miejsce, gdzie ci mogą poczuć się, jak w domu. Miejsce, o które trzeba dbać. I w którym obowiązują twarde zasady. Gdzie miłość jest trudna, a pomoc nie oznacza pobłażania. Bo siostra Małgorzata wie, że czasem trzeba postawić sprawę jasno, ostro nawet. Że są tacy, do których trafi się tylko ich językiem. I choć książka to w zasadzie zbiór krótkich obrazków z życia, to porusza do głębi. Napisana jest prostym, lekkim językiem. Pozwala nam zatrzymać się na chwilę. I pomyśleć - jak wiele trzeba mieć w sobie wiary i jak wiele samozaparcia, żeby żyć na co dzień z najbiedniejszymi dzieląc z nimi ich trudne życie, ich radości i troski. Cieszę się, że są takie książki. I tacy ludzie.

 


Recenzent: Agnieszka L.

Opowieść o najsłynniejszej polskiej zakonnicy Jej brązowy habit i białą chustkę na głowie znają wszyscy. Tak samo jak wysoką, szczupłą sylwetkę i ostry głos. Przyznaje, że robiła w życiu wiele rzeczy. Była nauczycielką, sprzątaczką w męskim klasztorze, pracowała z niewidomymi, odwiedzała kobiety w więzieniu, czasem zabierała do siebie na przepustki. Od wielu lat mieszka z bezdomnymi, alkoholikami, samotnymi matkami i recydywistami po długich wyrokach. Dla niektórych jest źródłem zgorszenia, bo ma dzieci, niekiedy zaklnie jak szewc, bo kurzy papierosa za papierosem. Ci jednak należą do nielicznych. Dla większości jest postacią charyzmatyczną. Każdy, kto choć raz ją spotkał, twierdzi, że nigdy jej nie zapomni.

Generał w habicie to nie tylko opowieść o Małgorzacie Chmielewskiej i jej najbliższych. Przede wszystkim to historie ludzi, z którymi żyje na co dzień, tych, którym po ludzku się nie powiodło.

Małgorzata Chmielewska (ur. 1 stycznia 1951 w Poznaniu) - przełożona Wspólnoty „Chleb Życia”. W dzieciństwie rodzice nie dbali o jej wychowanie religijne. Po ukończeniu nauki w szkole średniej rozpoczęła studia biologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Dopiero po ich zakończeniu zwróciła uwagę na katolicyzm. Początkowo myślała o wstąpieniu do zakonu benedyktynek, następnie do małych sióstr Karola de Foucauld. Pracowała jako katechetka z niewidomymi dziećmi w Laskach i w duszpasterstwie niewidomych u ks. Stanisława Hoinki na ul. Piwnej w Warszawie. Organizowała także pomoc dla kobiet z więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. W 1990 wstąpiła do wspólnoty „Chleb Życia” w Bulowicach koło Kęt, śluby wieczyste złożyła we Francji w 1998 roku. Obecnie prowadzi domy dla bezdomnych, chorych, samotnych matek oraz noclegownie dla kobiet i mężczyzn. Kobieta Roku 1996 ma czworo adoptowanych dzieci.
Prowadzi bloga: siostramalgorzata.blog.onet.pl