Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Wybór Jasminy

Wojna to nie bajka

„Wybór Jasminy" to historia Libanki, która zdecydowała się odsłonić kulisy wojny. Kulisy najazdu Iraku na Kuwejt. Wyznając czytelnikowi, jak traktowane były kobiety więzione przez żołnierzy, Jasmina nie pomija drastycznych i jednocześnie bolesnych szczegółów. Opisuje parę miesięcy, podczas których przeżyła swoje małe piekło, znajdując się w nim trochę przez przypadek.

Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ chciałam poznać oblicze wojny. To ukryte, często opisywane w trzech słowach - nie do opisania. I muszę powiedzieć, iż książka wywarła na mnie ogromny wpływ. Wszystkie szczegóły... niemal czułam, jak i mnie bolą niektóre części ciała. Nie mam pojęcia, jak bohaterka przeżyła te parę miesięcy, ale musiała mieć ogromną wolę walki. Nie potrafię pojąć, jak wielką krzywdę możemy wyrządzać sobie nawzajem. Mimo nakazów i zakazów religijnych, jesteśmy w stanie gwałcić, mordować i czuć się dzięki temu wręcz szczęśliwi. Irakijczycy byli właśnie takimi ludźmi - za nic mającymi swoich bliźnich. A zgwałcone kobiety? To przecież ich wina, że dały się skrzywdzić. Uważane są przez swoją rodzinę jak i społeczeństwo za zepsute i złe. To chore!

Zachęcam do sięgnięcia po tę książkę, jednak ostrzegam - szczegóły są naprawdę drastyczne. Wojna to nie zabawa, niszczy ludziom życie. Ta książka to nie tylko historia... to prawdziwa rzeczywistość. Bo w wojnie nie ma nic dobrego... oprócz jej końca.


Recenzent: Daria Łapa

Jean Sasson

Wybór Jasminy

Tłumaczenie: Grzegorz Łuczkiewicz

Czasem życie wymaga od nas odwagi ponad nasze siły.

Jasmina to nie postać literacka. Wszystko, co zostało opisane w tej książce, wydarzyło się naprawdę, a los głównej bohaterki współdzieliły setki innych kobiet.

Piękna, inteligentna, wykształcona. Była dumną Libanką, kochała wolność, ale zawsze pozostawała wierna tradycji muzułmańskiej, w której ją wychowano. Miała 23 lata, a nigdy nawet nie pocałowała mężczyzny.

Tego dnia znalazła się w niewłaściwym miejscu i czasie. Została porwana przez irackich żołnierzy i uwięziona w ciemnej celi, wraz z kilkunastoma innymi niewolnicami.

Jasmina wiedziała, że aby odzyskać wolność, sama musi o nią zawalczyć.

Oprawca zapanował nad jej ciałem, ale nie nad myślami i duszą! Jedyną bronią, jaka jej pozostała, była oszałamiająca uroda i kobiecy spryt, dlatego – niczym Szeherezada – rozpoczęła niebezpieczną grę. Postanowiła go w sobie rozkochać.

Jean Sasson to amerykańska dziennikarka, która w swoich książkach wstawia się za krzywdzonymi kobietami Bliskiego Wschodu i oddaje im głos. Tym razem opisuje historię Jasminy, która jako jedyna odważyła się rozmawiać z autorką o swoich tragicznych wojennych doświadczeniach.

Wybór Jasminy to współczesna opowieść o niegasnącej nadziei, która wyzwala odwagę i daje nowe życie. Opowieść tym bardziej przejmująca, że prawdziwa.