Wybór
Książka nie należy do lekkich czytanek, wymaga od nas skupienia, by się nie pogubić w dualistycznym świecie fikcji i rzeczywistości. Jednakże warto zapoznać się z tą pozycją, jest jedyna w swoim rodzaju!Na początku poznajemy Hitlera, który nie dostał się do Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, który miast zakasać rękawy do pracy nad swoim talentem, uznał, że jest niedocenianym geniuszem. Mgliste, niezauważone narodziny fanatyzmu. Ta część przeplata się z fikcyjną równoległą historią - Adolf H. został przyjęty do wiedeńskiej Akademii. Opowieść o innym Hitlerze jest ukazane na alternatywnym, mniej destrukcyjnym tle historycznym Europy.
"Kim jest człowiek? (...) Na człowieka składają się wybory i okoliczności. Nikt nie ma władzy nad okolicznościami, ale każdy ma władzę wyboru".
Schmitt poruszył problem seksualności Adolfów. Udowodnił, że to kim się stajemy, jest konsekwencją naszych wyborów. Szukał oznak człowieczeństwa w szalonym fanatyku. Czy mu się udało? Przekonajcie się sami :)
Recenzent: Karolina Drąg
Co by było, gdyby Adolf Hitler dostał się na Akademię Sztuk Pięknych?
W swojej najnowszej powieści Eric-Emmanuel Schmitt kreśli podwójny portret tytułowego bohatera. Naszym oczom ukazują się na zmianę: Hitler-dyktator i Hitler-artysta, zakompleksiony despota i spełniony, szczęśliwy mężczyzna. Historia prawdziwa przeplata się z historią, która mogła się zdarzyć... Dlaczego losy świata potoczyły się tak, a nie inaczej? Co sprawia, że człowiek raz wybiera dobro, a innym razem zło? Czy wszystkim rządzi przypadek? W napisanej z rozmachem i dużą swadą książce Schmitt stawia pytania o źródło i naturę zła. Każdy z nas ma w sobie jasną i ciemną stronę - i lepiej o tym nie zapominać.